Zabytkowy pociąg specjalny "Antracyt" w Starej KopalniCentrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia gorąco zachęca do zarezerwowania czasu w weekend 15-16 sierpnia. W ramach Festiwal Zabytków Techniki organizowanego przez Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, którego Stara Kopalnia jest współorganizatorem, w sobotę 15 sierpnia o godzinie 14:57 ze stacji w Jaworzynie Śląskiej wyruszy zabytkowy pociąg specjalny „Antracyt” który przewiezie uczestników Festiwalu wprost do Starej Kopalni – na teren dawnej bocznicy kolejowej Kopalni „Thorez”.

Przyjazd pociągu planowany jest na godzinę 16:00. Tabor dawnej Parowozowni w Jaworzynie Śl. stanowił przez całe dekady naturalne zaplecze transportowe wałbrzyskich kopalń i zakładów przemysłowych. Modernizacja linii kolejowych powoli ograniczała zastosowanie parowozów aż do ich ostatecznego wycofania w latach 90-tych XX wieku, co zbiegło się w czasie ze wstrzymaniem wydobycia w Kopalni Thorez. „Antracyt” będzie pierwszym parowozem na terenie byłej KWK „Julia” („Thorez”) od ponad 20 lat, stąd też jego przyjazd stanowić będzie z pewnością ogromną atrakcję.

Wałbrzyszanie, którzy chcieliby pojechać zabytkowym składem mogą to zrobić udając się do Jaworzyny lub też będą mogli ruszyć wraz z pociągiem w drogę powrotną – ze Starej Kopalni. Odjazd planowany jest o godzinie 18.40.

Zabytkowy pociąg specjalny "Antracyt" w Starej Kopalni

Koszt przejazdu: 50 zł/osoba, dzieci i młodzież ucząca się: 35 zł/osoba.

Szczegóły na stronie MuzeumTechniki.pl.

Bogumił Gwoździk