Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego (ang. European Route of Industrial Heritage, ERIH) – to największa sieć turystycznych obiektów, łącząca ponad tysiąc europejskich obiektów dziedzictwa przemysłowego takich jak krajobrazy postindustrialne, nieczynne kompleksy przemysłowe czy pojedyncze zakłady.

Stara Kopalnia na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego

Celem projektu ERIH jest zwrócenie uwagi na wspólne europejskie dziedzictwo przemysłowe oraz promocja turystyczna miejsc związanych z historią przemysłu. W ramach projektu ERIH istnieją też Szlaki Regionalne (na terenie Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii) oraz 10 Europejskich Szlaków Tematycznych w 23 krajach Europy.

Główny szlak składa się z ponad 80 punktów kotwicznych, w tym 7 w Polsce – obiektów dziedzictwaprzemysłowego o szczególnym znaczeniu historycznym i potencjale turystycznym: Exploseum w Bydgoszczy, Manufaktura w Łodzi, Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Tyskie Browarium, Kopalnia Guido w Zabrzu, Muzeum Browaru w Żywcu oraz Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu.

„Stara Kopalnia dołączyła  do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. To bardzo ważny moment zarówno dla naszego obiektu jak i dla Wałbrzycha oraz całego regionu. Ze względu na bardzo prestiżowe znaczenie sieci ERIH przypominającej o tych regionach Europy, które słynęły z przemysłu, obecność Starej Kopalni na tym szlaku to jeden z naszych priorytetów, ale też wydarzenie bez precedensu dla promocji całego regionu. Szlak obejmuje ponad tysiąc obiektów w 44 krajach. Stara Kopalnia znalazła się wśród  tzw. punktów kotwicznych, czyli obiektem o ponadregionalnym znaczeniu historycznym i o ogromnym potencjale turystycznym. Związana z tym jest promocja na europejską skalę, a co za tym idzie systematyczny wzrost zagranicznych gości  i wzrost atrakcyjności turystycznej Wałbrzycha” – mówi Anna Żabska, dyrektor Starej Kopalni.

Bogumił Gwoździk