Po raz kolejny uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 3 w Wałbrzychu uczestniczyli w wyjściu do instytucji wałbrzyskich, zajmujących się szeroko pojętym bezpieczeństwem w ramach programu profilaktycznego „Bezpieczne Piątki”, realizowanego przez Szkolną Formację Obrony Cywilnej pod opieką Szczepana Dębowskiego. Tym razem spotkanie, nieprzypadkowo w „Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca”, odbyło się w siedzibie Pogotowia Ratunkowego w Wałbrzychu dzięki uprzejmości Dyrektora Pana Ryszarda Kułaka.

Całość spotkania poprowadzona została przez dwóch ratowników medycznych: Pana Dariusza Jurka i Pana Marcina Michalskiego. Podczas prezentacji uczniowie mieli możliwość zapoznania się z pracą biura wezwań (dyspozytorni medycznej). Na własne oczy mogli zobaczyć jak wygląda procedura zbierania informacji od osoby zgłaszającej wypadek. Ponadto uczniowie mieli możliwość obejrzenia i zapoznania się z automatycznym defibrylatorem zewnętrznym oraz urządzeniem do kompresji klatki piersiowej Lucas, które automatycznie i bezustannie wykonuje masaż serca, jest niezwykle precyzyjne i zapewnia stały rytm uciśnięć. Objaśnienia działania i funkcjonowania poszczególnych urządzeń oraz sprzętu poparte były pokazem praktycznym.

Nie obyło się również bez praktycznej nauki – postępowania z osobą przytomną, nieprzytomną, bez oddechu, algorytmu resuscytacji krążeniowo – oddechowej, począwszy od momentu oceny bezpieczeństwa, a skończywszy na wykonywaniu wdechów. Uczniowie mieli również sposobność obejrzenia karetki specjalistycznej oraz zapoznania się z podstawowym sprzętem będącym na jej wyposażeniu.