19 rodzin odebrało z rąk Prezydenta Romana Szełemeja klucze do nowych mieszkań komunalnych. Budynek przy ul.Staszica 10-12 wybudowano w ramach miejskiego programu „Nasz Nowy Dom”. Program obejmuje budowę ponad 200 nowych mieszkań komunalnych.

Wałbrzyszanie odebrali klucze do nowych mieszkań

To przełom w świetle polityki mieszkaniowej ostatnich dekad, w której preferencje dotyczyły remontów starych kamienic. Prezydent Roman Szełemej wyszedł z założenia, że bardziej efektywne od reanimacji ruder jest budowanie od podstaw. Postawił na ofertę dla osób, które regularnie płacą czynsz, ale do tej pory, ze względu na drogi kredyt, nie mogły poprawić swojej sytuacji bytowej. W nowym budynku przy ul. Staszica na Nowym Mieście oddano 19 mieszkań o powierzchni do 65 m kwadr. Na Białym Kamieniu przy ul. Wiejskiej 19 mieszkań powstaje wskutek przebudowy obiektu po byłej Szkole Podstawowej nr 2. Kolejnych 51 w położonych po sąsiedzku trzech nowych budynkach. Powierzchnia lokali zamknie się w granicach 40 – 55 m kwadr. Najwięcej, bo aż 4 budynki wybudowano na Podzamczu przy ul. Jana Pawła II, gdzie znajdzie się 120 mieszkań o powierzchni 40 – 50 m kwadr. Pod koniec września nowi lokatorzy na Podzamczu odbiorą swoje klucze.

Zasady i kryteria przyznawania mieszkań określiła uchwała Rady Miejskiej Wałbrzycha. Z kolei zarządzenie Prezydenta Wałbrzycha określa sposób realizacji wniosków o przydział mieszkań. Preferowane były trzy grupy mieszkańców, młodzi wychowujący dzieci, osoby starsze od lat zamieszkałe w Wałbrzychu, a także niepełnosprawni. Wszystkie osoby starające się o nowe mieszkanie nie mogły mieć zaległości czynszowych. 85 mieszkań otrzymają ludzie młodzi wychowujący dzieci , 88 mieszkań trafi do osób starszych a 33 mieszkania trafią do osób niepełnosprawnych.

Na realizację budowy nowych mieszkań komunalnych pn. Nasz Nowy Dom, miasto pozyskało dofinansowanie w wysokości 10 mln zł z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Anna Żabska, um.walbrzych.pl