20 września (sobota), Zarząd Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu organizuje wspólnie z Zespołem Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie uroczyste obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu. Wszyscy chętni mieszkańcy mogą wziąć udział w akcji. O godz. 10.00 na wałbrzyskim Rynku odbędzie się zbiórka rowerzystów. Każdy otrzyma pamiątkową koszulkę. Następnie uczestnicy przejadą w eskorcie Policji i Straży Miejskiej na trasie: Rynek – ul. Kościuszki – Aleja Wyzwolenia – ul. Wysockiego – ul Andersa – ul. Ratuszowa – Aqua Zdrój.

Dzień bez samochodu

Na terenie Aqua-Zdroju przewidziano wiele niespodzianek i konkursów. Poznamy zwycięzców konkursu plastycznego pn. „Bez spalin w Wałbrzychu- zielone miasto” i Konduktora „na medal”. Będzie można obejrzeć wystawę zdjęć Miłośników Komunikacji Miejskiej z Wałbrzycha „Komunikacja miejska w obiektywie”. Odbędą się warsztaty bezpiecznego poruszania się rowerem w ruchu drogowym. Zaprezentowane zostaną rowery elektryczne.

Należy pamiętać, że kierowcy samochodów osobowych uczestniczący w akcji „Dzień bez samochodu”, przypadający na 22 września, mogą korzystać bezpłatnie z komunikacji publicznej w tym dniu. Warunkiem jest okazanie konduktorowi ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego oraz dokumentu potwierdzającego tożsamość właściciela, współwłaściciela lub użytkownika pojazdu wpisanego do dowodu rejestracyjnego. Ponadto w Wałbrzychu od 1 maja 2014 r. wprowadzone zostały bezpłatne przejazdy komunikacją publiczną każdego pierwszego dnia danego miesiąca. Beneficjentami są także kierowcy samochodów osobowych, którzy podczas kontroli biletów winni okazać dowód rejestracyjny samochodu osobowego oraz dokument potwierdzający tożsamość właściciela, współwłaściciela lub użytkownika pojazdu wpisanego do dowodu rejestracyjnego.

Dzień wcześniej, tj. 19 września o godz. 10.00, odbędzie się dodatkowo akcja pod nazwą ”ROWER BEZ BARIER” organizowana przez Fundację PRO BONUM przy współpracy z Urzędem Miejskim w Wałbrzychu oraz Zespołem Szkół z Oddziałami Integracyjnymi. Akcja skierowana jest głównie do dzieci niepełnosprawnych, które prawdopodobnie nigdy wcześniej nie miały możliwości jeździć na rowerze. Specjalnie dla nich z Wrocławia sprowadzone zostaną rowery integracyjne dostosowane do różnych rodzajów niepełnosprawności.

O godz.12.00 rowerzyści, mieszkańcy Podzamcza oraz młodzież wspólnie dokonają otwarcia ścieżki pieszo-rowerowej wokół Podzamcza.

Anna Żabska, um.walbrzych.pl