Profesor Alicja Chybicka Osobowością Roku. Pomysłodawca konkursu Janusz Rybak utytułowany specjalną statuetką. Dolnośląskie Gryfy rozdane!

 

Statuetki tegorocznej X edycji konkursu „ Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” trafiły do czterech firm, szpitala, jednej gminy, Janusza Rybaka z Zachodniej Izby Gospodarczej oraz profesor Alicji Chybickiej, która otrzymała tytuł Osobowość Dolnego Śląska. Nagrody uroczyście wręczono 21 października podczas Koncertu Jubileuszowego we wrocławskim Teatrze Capitol.

 

Kapituła konkursu postawiła na innowacyjność i dynamikę rozwoju małych i średnich firm. Spośród 18 nominowanych podmiotów wybrała te, które najlepiej wpisały się w warunki konkursu: mogły pochwalić się stabilną sytuacją ekonomiczną, zaangażowaniem w rozwój nowych innowacyjnych, inwestycjami w kapitał ludzki oraz silną pozycją w swojej branży.

 


 

W kategorii za szczególne osiągnięcia w rozwoju przedsiębiorstwa średniego i dużego Dolnośląski Gryf trafił do Świebodzic, do rodzinnej firmy Capricorn SA , od 20 lat zajmującej się produkcją komponentów i urządzeń do instalacji grzewczych i sanitarnych. Prezes Maciej Dobrowolski nie ukrywał zaskoczenia nagrodą. – Przede wszystkim chciałbym podziękować naszym pracownikom, bo dzięki ich zaangażowaniu osiągnęliśmy tak wiele. Najwyższą dla nas wartości są ludzie, którzy pracują w naszej firmie – podkreślił.

 

Jako najbardziej dynamiczne przedsiębiorstwo zatrudniające od 10 do 50 osób Kapituła nagrodziła w tym roku Zakład Urządzeń Przemysłowych Badura z siedzibą w Świdnicy, specjalizujący się w produkcji urządzeń wykorzystywanych w przemyśle energetycznym i stoczniowym, a w szczególności służących do poszukiwania złóż ropy naftowej.

 

Jest nam miło, że Kapituła nas dostrzegła – powiedział odbierając statuetkę Właściciel Tadeusz Badura. – Prowadzimy działalność na wszystkich rynkach świata, a nasze urządzenia można znaleźć na wielu platformach wiertniczych. Mamy nadzieję, że dobrze sławimy imię polskiego przemysłu – dodał.

 

W kategorii małych firm , zatrudniających do 9 osób Dolnośląskiego Gryfa otrzymała spółka Sky Storage z Wrocławia, pracująca w technologiach opartych o tzw. chmurę obliczeniową. Flagowym produktem firmy jest Storino.pl, nowa e-usługa umożliwiająca prostą i intuicyjną wymianę plików pomiędzy komputerami. Programiści Sky Storage zbudowali również OnetDysk – wirtualny dysk dla największego polskiego portalu internetowego Onet.pl.

 

Ta nagroda dla naszego młodego zespołu to niczym Oskar dla debiutanta – powiedział ze sceny prezes Sławomir Kluczewski. – Osiągnęliśmy już spory sukces w Polsce, ale jesteśmy ambitni i już w przyszłym roku planujemy ekspansję na rynki europejskie – poinformował.

 

Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza – Radeckiego – największa na Dolnym Śląsku placówka ochrony zdrowia – została uhonorowana w kategorii za szczególne osiągnięcia w działaniach na rzecz rozwoju gospodarki Dolnego Śląska.

 

Ta nagroda jest przede wszystkim dla ponad dwa i pół tysiąca naszych pracowników, lekarzy i średniego personelu medycznego, którzy każdego dnia dbają o zdrowie pacjentów – podkreślił dyrektor placówki Piotr Pobrotyn. – Szpital nie ma długów i może inwestować w coraz nowsze technologie ratujące życie i leczące schorzenia, które jeszcze kilka lat temu były nieuleczalne. Ale i tak przede wszystkim życzę Państwu zdrowia – dodał odbierając statuetkę.

 

Jako jedna z nielicznych placówek w Polsce Uniwersytecki Szpital Kloniczny we Wrocławiu posiada nowoczesny system wydawania indywidualnych dawek leków dla każdego z pacjentów.

 

Instytut Automatyki Systemów Energetycznych Sp. z o.o. (IASE) z siedzibą we Wrocławiu Kapituła nagrodziła za szczególne osiągnięcia w zakresie innowacyjności. Instytut jest dostawcą systemów i urządzeń automatyki oraz specjalistycznych narzędzi programowych. Prezes firmy Edward Ziaja dziękując za przyznanie wyróżnienia zaapelował do polityków, aby podjęli mądre decyzje związane z planowaną prywatyzacją Instytutu.

 

Statuetka dla najlepszego samorządu trafiła w tym roku do Gminy Wrocław. Jak podkreślono, aktywność gospodarcza regionu jest mocno związana z przyjaznymi warunkami otoczenia biznesu, które tworzą jednostki samorządu terytorialnego. W tym roku doceniono samorządowy program rozwoju Wrocław.

 

Wiceprezydent miasta Maciej Bluj odbierając statuetkę przypomniał, że Kapituła doceniła Gminę Wrocław za program rewitalizacji dzielnicy Nadodrze. Podkreślił przy tym , że fundusze pochodziły nie tylko z regionalnego programu rozwoju regionalnego, ale także z pieniędzy podatników, dlatego ta nagroda to również podziękowanie wszystkim wrocławianom.

 

Z okazji X lecia Nagrody kapituła postanowiła uhonorować jej pomysłodawcę Janusza Rybaka Wiceprzewodniczącego Rady Zachodniej Izby Gospodarczej. – Nawet najbardziej pożądana inicjatywa musi mieć swojego lidera – powiedział przewodniczący Kapituły profesor Bogusław Fiedor. – I najpiękniejsza nawet treść jest skazana na zaginięcie jeżeli nie znajdzie istnienia w odpowiedniej formie, dlatego dziękujemy laureatowi przede wszystkim za oddanie tej nagrodzie czego wszyscy mamy najmniej – czasu – powiedział profesor Fiedor gratulując nagrody.

 

Janusz Rybak przyznał, że często w nowym projekcie zespół jest mały, ale od początku mógł liczyć na wsparcie wielu osób w całym regionie. – Ta nagroda nigdy by nie powstała gdyby nie pomoc Grzegorza Dzika, Przewodniczącego Rady Zachodniej Izby Gospodarczej, dolnośląskich przedsiębiorców, Związku Pracodawców Polska Miedź oraz marszałka Dolnego śląska Rafała Jurkowlańca. Dolnośląski Gryf jest sukcesem nas wszystkich – podkreślił.

 

Brawa na stojąco otrzymała laureatka tytułu Osobowość Roku, profesor Alicja Chybicka, senator, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, ale przede wszystkim lekarz, który od lat we wrocławskiej Klinice Hematologii Dziecięcej ratuje życie najmłodszych pacjentów. Profesor Chybicka jest autorką dwóch podręczników akademickich, ponad pół tysiąca publikacji naukowych, ale także aktywną biegaczką i ambasadorem chorych dzieci.

 

Jak zawsze skromna Pani profesor przyznała, że jest trochę zdumiona tą nagrodą. – Wszystko co osiągnęłam to zasługa mojej rodziny i zespołu współpracowników, bo sam człowiek nic nie znaczy. Póki żyję to na pewno w naszej klinice zawsze najważniejszy będzie pacjent. Państwo mnie znają i wiedzą, że kto jest przyjacielem moich dzieci, to jest moim przyjacielem; ale kto jest wrogiem moich dzieci – to wie, że bardzo mocno potrafię walczyć o ich potrzeby. Kilka lat temu poproszono mnie o udział w sztafecie i pamiętam jak pan poseł Piotr Borys biegał wokół mnie zabawiając mnie rozmową, a ja myślałam , że nie przeżyje tego jednego kilometra. Zacisnęłam jednak zęby bo była to inicjatywa promująca leczenie dzieci z chorobą nowotworową.

 

Profesor Chybicka podkreśliła, że biznes jest solą tej ziemi, a jako parlamentarzysta może obiecać, że będzie promować ułatwienia gospodarcze ponieważ polski biznes ma bardzo ludzkie oblicze, nie tylko dając pracę, ale także dzieląc się z innymi.

 

W najbliższych miesiącach wybieramy się razem z wyleczonymi dziećmi i dawcami szpiku na wyprawę na Kilimandżaro. Wiem , że nie będzie łatwo, ale to znowu dla naszych dzieci, dla propagowania idei oddawania szpiku i wlania nadziei w serca chorych. Kiedy zaczynaliśmy pracę w klinice w połowie lat 70 – tych, wyleczalność z nowotworów była na poziomie 15 procent, teraz mamy ponad 85 procent. To pokazuje, że warto wierzyć i walczyć o swoje zdrowie. Cały sztab ludzi zasłużył na tę nagrodę, nie ja sama… – powiedziała profesor Alicja Chybicka.

 

W tym roku o tytuły najlepszych firm walczyło prawie 140 podmiotów.

 

Nagroda udowodniła, że mimo gorszej sytuacji makroekonomicznej średni i duży biznes rozwija się i zdobywa międzynarodowe rynki – przyznał Rafał Kociszewski Dyrektor Oddziału Korporacyjnego Wrocław BRE Bank SA, Przedstawiciel Mecenasa Konkursu, Członek Kapituły.

 

Z kolei Wiceprezes Zarządu PZU SA Bogusław Skuza, przypominając, że PZU od samego początku wspiera Dolnośląskie Gryfy, podkreślił, że warto pomagać każdej takiej inicjatywie. – Dolnośląskie Gryfy wyrosły na duże przedsięwzięcie, które pokazuje i promuje dobrą robotę dla regionu i kraju. Przedsiębiorcy pracują nie tylko na swój rachunek i swoje konto, oni pracują dla nas wszystkich – dodał.

 

Nagroda Gospodarcza Dolnośląski Gryf pokazuje także, że warto dbać o poprawę warunków pracy, usprawnienie jej organizacji, edukację i ochronę środowiska nie tylko ze względu na zwyczajną ludzką przyzwoitość – przypomniał podczas Gali Prezes Związku Pracodawców Polska Miedź, Prezes Zarządu KGHM SA Herbert Wirth. – Pracodawcy utwierdzają się w przekonaniu, że inwestycje na rzecz pracowników i dobre relacje z otoczeniem to działania, które przynoszą korzyści. Pamiętajmy, że CSR to także szereg działań zmierzających do ograniczenia zużycia paliw, energii i surowców – a te działania przynoszą korzyść każdej firmie.

 

Przewodniczący Rady Zachodniej Izby Gospodarczej Grzegorz Dzik podkreślił, że Dolnośląskie Gryfy pokazują, iż warto współpracować. Nagroda jest wręczana przez trzech partnerów: Zachodnią Izbę Gospodarczą, Związek Pracodawców Polska Miedź oraz Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska. – Dla mnie najważniejsza jest współpraca, także w obszarze wspólnych działań biznesu i samorządu. Dobre wspólne działania i praca na rzecz Dolnego Śląska najważniejszych w naszym regionie organizacji pokazują , że partnerstwo to szansa na rozwój i dobrą współpracę – dodał Grzegorz Dzik.

 

W ciągu ostatnich dziesięciu lat nagrodę Gospodarczą Dolnośląski Gryf przyznano 67 razy.