Test CooperaOd poniedziałku (7 października) trwa w Polsce Tydzień Ruchu, który ma zachęcić Polaków do większej aktywności fizycznej. W całym kraju odbywa się kilkadziesiąt inicjatyw skierowanych do wszystkich grup społecznych. Oprócz wydarzeń lokalnych wyróżniono trzy wydarzenia flagowe. Już jutro uczestnicy w blisko 60. miejscowościach przystąpią do jednego z nich – „Testu Coopera”, który rozpocznie się o godz. 9:30.

 

Organizatorzy Tygodnia Ruchu chcą udowodnić wszystkim Polakom, że ruszać może się każdy – niezależnie od wieku, płci, statusu społecznego, czy stopnia sprawności. Jest to część ogólnoeuropejskiego programu MOVE Week, który odbywa się symultanicznie w 32 krajach europejskich. – Tydzień Ruchu ma zachęcić do uprawiania aktywności fizycznej oraz pokazać korzyści płynące z regularnego ruchu – mówi Agnieszka Garbacik, koordynatorka Tygodnia Ruchu w Polsce. – Kluczowym zagadnieniem akcji jest uświadomienie społeczeństwu, że żadna z grup nie jest wykluczona, dlatego oferta aktywności jest na tyle zróżnicowana, by każdy znalazł coś dla siebie – dodaje.

Tydzień Ruchu

Rok temu miała miejsce pierwsza edycja MOVE Week, w którą zaangażowane były 23 europejskie kraje. Wówczas odbyła się ponad setka imprez, w których wzięło udział w sumie blisko 140.000 osób. W tym roku liczba państw wzrosła do 32. Polska również postanowiła włączyć się w ten międzynarodowy projekt pod hasłem przewodnim „Czas na Twój ruch”. W całym kraju zorganizowano kilkadziesiąt inicjatyw skierowanych do różnych grup społecznych, m.in. do seniorów, osób niepełnosprawnych czy… kół gospodyń wiejskich. Poza tymi wydarzeniami, podczas tegorocznej edycji, zorganizowano wydarzenia flagowe. Jednym z nich jest Test Coopera, który rozpocznie się w sobotę (12 października) o godz. 9:30. Projekt odbędzie się w ramach ogólnopolskiego programu BiegamBoLubię. Akcja zakłada cotygodniowe, bezpłatne spotkania z profesjonalnymi trenerami na stadionach lekkoatletycznych. Test Coopera polega na 12-minutowym nieprzerwanym biegu w znanym terenie. Pozwala on zmierzyć wydolność uczestnika. W ćwiczeniu może wziąć udział każdy – bez względu na wiek i kondycję. Próby będą odbywać się na stadionach lekkoatletycznych. Odległości na bieżni będą wyraźnie i dokładnie zaznaczone co 100 m. W specjalnych tabelach określających wydolność, które dostaną uczestnicy, zawarte będą wyniki uwzględniające wiek i płeć testowanej osoby. Uczestnicy sprawdzianu otrzymają również pamiątkowe dyplomy z uzyskanym wynikiem.

 

Test Coopera odbędzie się 12 października w blisko 60. miejscowościach w całej Polsce. Także mieszkańcy Wałbrzycha będą mogli wziąć w nim udział. Wystarczy pojawić się przy wejściu do hali lekkoatletycznej OSiR przy ul. Chopina 1. Zawodnicy startują o godz. 9:30. Adresy wszystkich stadionów, na których można wykonać test, znajdują się pod tym linkiem. Więcej informacji o projekcie na tydzienruchu.pl.