W dniach 18-19 października w założeniach pałacowo-pakowych w Wojanowie, Łomnicy oraz Bukowcu odbędzie się kongres poświęcony turystyce kulturowej w Kotlinie Jeleniogórskiej pod nazwą „Dziedzictwo kulturowe motorem rozwoju regionu”. Jest to kolejna inicjatywa Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów, Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków i Prezydenta Miasta Jelenia Góra dot. promocji obiektów zabytkowych oraz ich pełnego wykorzystania dla rozwoju turystyki oraz budowy potencjału ekonomicznego regionu opartego o dziedzictwo kulturowe.

 

Kongres ma na celu prezentacje możliwości, jakie dają zabytki Kotliny Jeleniogórskiej, do dalszej promocji Kotliny Jeleniogórskiej i Dolnego Śląska. W trakcie Kongresu będą analizowane i przedstawione polskie i zagraniczne przykłady wykorzystania zabytków dla budowy nowoczesnej oferty turystycznej miast i regionów. Na ich tle zostaną także wskazane możliwości rozwoju ekonomicznego, opartego o zabytki i turystykę kulturową, w Kotlinie Jeleniogórskiej.

 

Jesteśmy przekonani, że potencjał dziedzictwa kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej nie jest właściwie wykorzystywany dla rozwoju turystyki w regionie. Chcielibyśmy aby efektem Kongresu było zintensyfikowanie działań aby to zmienić. Liczymy na większą współpracę i zaangażowanie lokalnych samorządów i innych instytucji. Tak aby Kotlina Jeleniogórska, oprócz Karkonoszy, była także coraz mocniej rozpoznawalna prze największe nagromadzenie obiektów rezydencjonalnych. Jest to niespotykany wyróżnik regionu na skalę całej Europy, na podstawie którego możemy budować jego potencjał ekonomiczny. – mówi Krzysztof Korzeń z Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów.

 

W obradach Kongresu będą uczestniczyć przedstawiciele administracji krajowej, wojewódzkiej i samorządów lokalnych a także reprezentanci firm, instytucji, mediów związanych z turystyką i kulturą w na Dolnym Śląsku i w Polsce. Udział w obradach jest bezpłatny. Więcej na stronie dolinapalacow.pl.