Mapathon 2013

W ramach rozpoczętej akcji każdy może zostać lokalnym twórcą internetowych map – dodać nieodkryte miejsce z regionu Dolnego Śląska, zamki i pałace Kotliny Jeleniogórskiej, zaznaczyć ścieżki rowerowe w ulubionym parku lub figurki wrocławskich krasnali, oczekujących na turystów w najbardziej zaskakujących miejscach. Startuje ogólnopolski konkurs Google: Mapathon 2013.

 

Tworzenie map dokładnie odzwierciedlających zmieniający się świat wokół nas to ogromne wyzwanie. Zmieniają się granice, budowane są nowe drogi, przekierowywane istniejące, powstają nowe miejsca: restauracje, sklepy czy place zabaw. Mapy Google tworzone są na podstawie wielu różnych źródeł – informacji publicznych i komercyjnych, zdjęć satelitarnych, lotniczych, zdjęć Street View, a także dzięki informacjom dostarczanym przez użytkowników.

 

Dzięki darmowemu narzędziu – Kreatorowi Map Google, lokalne społeczności same mogą zadbać o to, by informacje o różnego rodzaju miejscach w ich okolicy były aktualne i dostępne dla wszystkich korzystających z internetu – zarówno dla mieszkańców jak i turystów.

 

Aby mapa Polski była jak najbardziej szczegółowa i przydatna dla wszystkich, ogłaszamy pierwszy w Polsce konkurs mapowania: Mapathon 2013 i zachęcamy użytkowników Map Google z całego kraju do podzielenia się wiedzą na temat ciekawych miejsc w ich okolicy.

 

 

Mapathon 2013, rozpoczął się 25 lipca i potrwa do 21 sierpnia br. To ogólnopolski konkurs mapowania, w którym może wziąć udział każdy mieszkaniec Polski. Zadaniem uczestników jest dodawanie jak największej liczby nowych obiektów i zmian na mapach, np. lokalnych dróg, ścieżek rowerowych, placów zabaw, szpitali, boisk i wielu innych. Osoby które dodadzą najwięcej zatwierdzonych zmian otrzymają nagrody – dla najlepszych m.in. smartfony i tablety z serii Nexus.

 

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy zarejestrować się na stronie: https://www.google.com/mapmaker/mapathon/poland2013/, a następnie za pomocą Kreatora Map Google zacząć nanosić zmiany na mapy swojej okolicy.

 

Jak to działa?

Kreator Map Google to łatwe w obsłudze narzędzie, które pozwala użytkownikom w prosty i szybki sposób na dodawanie szczegółowych informacji do Map Google. Korzystając z Kreatora, użytkownik może wybrać określony obszar na Mapach Google i dodać nowe informacje na jego temat w oparciu o własną wiedzę lub w odniesieniu do zdjęć satelitarnych na Mapach Google. Kolejne kliknięcie pozwala na zapisanie zmian i przesłanie dodanej informacji do Google. Po weryfikacji przesłanych danych, zmiany będą widoczne na Mapach Google, w Google Earth oraz w mobilnej wersji Map Google, dokładnie odzwierciedlając okolicę.

 

Dzięki Kreatorowi Map Google każdy może przyczynić się do powstania bardziej użytecznych i kompleksowych map zmieniającego się wokół nas świata, dzieląc się swoją lokalną wiedzą. Mapy mogą zostać wzbogacone o znaczniki lokalnych sklepów i restauracji, parki narodowe i ciekawe miejsca o historycznym znaczeniu, a także pola namiotowe, plaże czy ulubione szlaki górskie. Kreator Map Google pozwala dodawać ponad 2 tys. różnego rodzajów obiektów.

 

Informacje dodatkowe

W Polsce Kreator Map Google jest dostępny od sierpnia 2012 r. Samo narzędzie zostało po raz pierwszy opracowane w Indiach – kraju, w którym nawet papierowe mapy, z historycznego punktu widzenia, były mało szczegółowe. Pięć lat temu grupa pracowników Google w Indiach, postanowiła, że nadszedł czas na zaangażowanie użytkowników w proces doskonalenia map Indii i ich znaczne ulepszenie. Kluczowym założeniem była wiara w to, że użytkownicy najlepiej znają swój region, miasto, okolicę, wioskę i własne podwórko. Dlatego stworzono Google Map Maker, narzędzie, z którego mogą korzystać użytkownicy w celu aktualizacji szczegółów na mapach cyfrowych. Kreator Map Google jest dziś wykorzystywany na całym świecie.

 

Obecnie w Polsce kilkaset osób regularnie dodaje informacje na Mapach Google. W Kreatorze Map Google znaleźć można szczegółowe menu, które pozwala dodawać różnego rodzaju miejsca, takie jak budynki mieszkalne, sklepy, restauracje, zabytki, uczelnie czy szpitale, obiekty naturalne takie jak jeziora, roślinność, zapory czy obiekty i granice polityczne takie jak miasta, miejscowości i inne jednostki administracyjne. Ważnym elementem jest także możliwość dodawania i edytowania linii, dróg, torów kolejowych, szlaków rowerowych czy pieszych, a także linii promowych.