Tegoroczna Truskawka, czyli jeden z najstarszych na Dolnym Śląsku rockowych przeglądów muzycznych, tradycyjnie zaserwuje publiczności sporą dawkę intensywnych muzycznych wrażeń. – Przygotowania idą zgodnie z planem. Wierzę, że wszystko się uda – zapewniał podczas specjalnej konferencji prasowej Tomek Lektarski z Lion Stage Management, który zajmuje się koordynacją grupy warsztatowej „Od widza do organizatora”, przygotowującej w tym roku świdnicki przegląd.

 

Truskawka, która odbędzie się 20 lipca w Parku Centralnym to wyjątkowa szansa dla zespołów stawiających swoje pierwsze kroki na muzycznej ścieżce. Spośród ponad 30 zgłoszeń z całej Polski, do finałowego etapu zakwalifikowało się 5 grup: Trichomes z Wałbrzycha, Disorder ze Strzegomia, Incepcja z Tarnowa oraz reprezentanci Świdnicy – Guys of Destruction i Fallenight. To oni wystąpią 20 lipca w Parku Centralnym i zawalczą o 2000 zł i występ podczas przyszłorocznych Dni Świdnicy.

 


 

Podczas Truskawki 2013 debiutują nie tylko zespoły muzyczne, ale także uczestnicy warsztatów „Od widza do organizatora”, czyli grupa wolontariuszy, która pod okiem profesjonalistów z wrocławskiej agencji Lion Stage Management, zdobywa organizacyjne szlify. Kim są „warsztatowcy”? To młode osoby, które chciałyby poznawać koncerty z perspektywy backstage’u. To na ich barkach spoczywa organizacja tegorocznej Truskawki – od umów i regulaminów, przez promocję przeglądu, aż po technikę sceniczną. – Pierwszy raz zajmujemy się prowadzeniem tego typu warsztatów, ale już w tej chwili mogę powiedzieć, że odnieśliśmy sukces – mówił Tomek Lektarski. – Jestem szczęśliwy, że te osiem osób może samodzielnie zająć się organizacją Truskawki. Wierzę, że wszystko pójdzie zgodnie z planem – dodał. Oprócz Tomka Lektarskiego, podczas pierwszej w historii przeglądu konferencji prasowej, która odbyła się 9 lipca do dyspozycji dziennikarzy byli przedstawiciele finałowych zespołów, członkowie grupy „Od widza do organizatora” oraz pomysłodawca warsztatów – Bartek Łabuda ze Świdnickiego Ośrodka Kultury. – Gwiazdą Truskawki, czyli grupą, który wystąpi jako ostatnia, będą Blade Loki. Ale tak naprawdę naszymi gwiazdami są także grupy konkursowe oraz uczestnicy warsztatów – mówił Bartek Łabuda. Podczas konferencji został również ogłoszony skład jury. W tym roku młodych wykonawców będą oceniać: Agata Polic (zespół Blade Loki), Krzysztof „Chris” Brzeziński (basista Ditroit, Zero Procent), Piotr „Krakus” Krakowski (gitarzysta zespołu Zakaz Wjazdu), Stanley (świdnicki wokalista) oraz Struś (perkusista m.in. grup Nicolae oraz The Floorators).