Kilkadziesiąt projekcji, konkursy, spotkania z reżyserami i aktorami zaplanowano podczas – 6. Festiwalu Reżyserii Filmowej. Prawdziwą kulturalną ucztę dla kinomanów zaplanowano w Świdnicy w dniach 1-6 czerwca. Projekcje zostaną zorganizowane w świdnickim kinie Cinema 3D, Teatrze Miejskim oraz w plenerze.

 

– Podczas pięciu Festiwalowych dni miłośnicy X muzy będą mieli po raz kolejny okazję do spotkania z dobrym filmem i mistrzami kina. Warto wspomnieć, że świdnicki Festiwal Reżyserii to jedyne tego typu wydarzenie kulturalne w kraju. Świdnica będzie więc już po raz szósty miejscem, gdzie można spotkać się i porozmawiać z twórcami kina, znanymi, polskimi aktorami, a także poznać, jak wyglądają kulisy przemysłu filmowego. Świdnicka publiczność to pasjonaci kina, którzy potwierdzają to rokrocznie swoją tłumną obecnością podczas kolejnych, festiwalowych edycji – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

 

– Twarzą tegorocznej edycji Festiwalu będzie znana i lubiana aktorka, Małgorzata Kożuchowska. Aktorka odbierze nagrodę „Kryształowego Dzika” przyznawaną za twórczą współpracę aktora z reżyserem. Przypomnijmy, że wcześniej, nagrodę tę otrzymali: Katarzyna Figura, Bogusław Linda, Jan Nowicki i Janusz Gajos – wylicza Stanisław Dzierniejko, dyrektor i producent Festiwalu.

 

Laurem za całokształt pracy zostanie uhonorowany reżyser Janusz Zaorski, twórca takich filmów jak m. in. „Uciec jak najbliżej”, „Awans”, „Dziecinne pytania”, „Baryton” czy „Pokój z widokiem na morze”, które będzie można obejrzeć podczas tegorocznej edycji Festiwalu.

 

O „Złotego Dzika”, nagrodę dla najlepszego reżysera, powalczą w tym roku: Piotr Trzaskalski („Mój rower”), Wojciech Smarzowski („Róża”), Władysław Pasikowski („Pokłosie”), Leszek Dawid („Jesteś Bogiem”) i Marcin Krzyształowicz („Obława”).

 

W programie zaplanowano szereg spotkań z reżyserami i aktorami. Swoją obecność zapowiedzieli m. in. Anna Dereszowska, Renata Dancewicz, Artur Żmijewski, Joanna Szczepkowska i Jan Nowicki.

 

Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe jest bezpłatny – wymagana będzie jedynie rezerwacja, która rozpocznie się w połowie maja. Szczegóły już wkrótce.

 

***

 

Konkurs dla widzów

Nowością tegorocznego Festiwalu jest nowy konkurs dla widzów – amatorów w każdym wieku – Konkurs etiud i filmów amatorskich, w którym będzie można wygrać wiele cennych nagród – projekcję filmu na dużym ekranie, statuetkę Kryształowego Dzika oraz nagrody rzeczowe. Filmy oraz etiudy zgłoszone do konkursu oceniane będą w kategorii „Najlepszy reżyser filmu amatorskiego”.

 

6. Festiwal Reżyserii Filmowej

 

Wymagania techniczne wobec filmów zgłaszanych na konkurs zawiera regulamin konkursu, umieszczony na stronie internetowej Festiwalu.

 

Aby zgłosić się do konkursu należy:

  1. Zapoznać się z zapisami regulaminu.
  2. Wypełnić elektronicznie formularz zgłoszeniowy według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do regulaminu (również umieszczony na stronie internetowej Festiwalu) i wysłać go w dwóch formach:
    • w postaci pliku tekstowego na adres e-mail: [email protected],
    • w postaci wydruku wraz z podpisem ręcznym na adres: Stowarzyszenie Księstwo Świdnicko-Jaworskie, ul. Wewnętrzna 2, 58-100 Świdnica.