Bezpieczeństwo w sieci. Świadomy Obywatel Online – Projekt dofinansowany z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

  1. Korzystaj z zaufanego dostępu do sieci internet. Uważaj na niezabezpieczone sieci wi-fi i używaj połączeń szyfrowanych.
  2. Chroń swoje hasła dostępowe, nie udostępniaj ich. Pamiętaj aby były odpowiednio długie i skomplikowane (min. 12 znaków).
  3. Pamiętaj o programie antywirusowym i jego aktualizowaniu. Nie tylko na komputerze, ale także na urządzeniach mobilnych.
  4. Czytaj Regulaminy usług z których korzystasz. Pamiętaj także o „małej czcionce”, gdzie mogą być ukryte haczyki.
  5. Nie otwieraj podejrzanych załączników. Nie klikaj w linki niewiadomego pochodzenia i uważaj na maile od nieznanych nadawców.
  6. Upewnij się czy adres url strony www jest na pewno prawidłowy. Serwis na który się logujesz powinien posiadać certyfikat SSL („zielona kłódka”).
  7. Nie korzystaj z opcji zapamiętywania haseł np. w przeglądarkach. Pamiętaj żeby wylogowywać się ze stron, systemów których używasz.
  8. Jeśli masz wątpliwości, to odczekaj chwilę i googluj. Jest dużo stron o bezpieczeństwie, opisujących różne zagrożenia i pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania.