W świąteczny poniedziałek w szczawieńskiej restauracji Park Smaków gościliśmy twórców nowej wałbrzyskiej repliki FSO Polonez 2000 Turbo (grupa P). Ten wspaniały rajdowy Polonez to nowe dzieło Mirosława i Mateusza Koniecznych – chyba największych fanów motoryzacji PRL z naszej okolicy.

FSO Polonez 2000 Turbo (grupa P) - wałbrzyska replika [fot. Łukasz  Stępień]
FSO Polonez 2000 Turbo (grupa P) – wałbrzyska replika [fot. Łukasz
Stępień]

Budowa projektu zajęła ponad rok czasu. Takim oryginalnym egzemplarzem w latach 1984-1986 ścigał się Marian Bublewicz. Replika naszych pasjonatów idealnie odwzorowuje oryginał. Posiada malowanie i oklejenie wzorowane na lata 80, klatkę bezpieczeństwa, fotele kubełkowe, odchudzone nadwozie, sportowe zawieszenie oraz poszerzone nadkola. Polonez stoi na nowych oryginalnych felgach ATS. Obecnie zamontowany jest seryjny silnik 1.6 ze zwykłego Poloneza. Natomiast w przyszłości zastąpi go mocniejszy motor z doładowaniem. Z historią tego modelu zapoznacie się na stronie racebook.pl.

Jest to druga replika rajdowego Poloneza naszych pasjonatów. Pod koniec 2013 r. Mateusz zbudował replikę FSO Polonez 2000 Rally, którym od 2 lat startuje w rajdach amatorskich na Dolnym Śląsku. Dzięki takim osobom wiemy, że rajdowa historia w naszym regionie wciąż żyje.

Łukasz Stępień