autor: piotreg / http://antyradary.phi.pl
autor: piotreg / http://antyradary.phi.pl

Od 1 stycznia przyszłego roku gminne i miejskie straże nie będą mogły używać fotoradarów. Część gmin nie chce się pogodzić ze zmianami w prawie i liczy na ratunek ze strony Trybunału Konstytucyjnego. Podpisanie przez Prezydenta RP ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o strażach gminnych oburzyło wielu samorządowców.

Nie da się ukryć, że dla sporego grona gmin nowe prawo to duży problem – od 1 stycznia 2016 roku samorządy nie będą mogły bowiem za pośrednictwem swoich straży gminnych ustawiać na drogach fotoradarów. W przypadku gmin, do kasy których z tytułu wystawianych mandatów wpływało rocznie i po kilkaset tysięcy złotych, to duża strata.

Stąd protesty i wniosek do Trybunału Konstytucyjnego: – To ustawa pisana na kolanie pod wybory, dlatego złożyliśmy do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o uznanie jej za niekonstytucyjną – mówi Leszek Kuliński, wójt pomorskiej gminy Kobylnica, która jako reprezentant samorządów wystąpiła do TK.

Kuliński przyznaje, że do budżetu jego gminy z tytułu mandatów wpływało rocznie ok. 150 tysięcy złotych, jak tłumaczy, większość szła na utrzymanie straży gminnej, ok. 30 tys. przeznaczano na naprawę dróg.

czytaj więcej na: portalsamorzadowy.pl