Inscenizacja wypadku kolejowego12.09.2015 r. odbyła się druga edycja wydarzenia o nazwie „Inscenizacja wypadku kolejowego” na gminnej bocznicy kolejowej Jaworzyna Śląska – Pastuchów, która od roku 2005 jest użytkowana przez Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej.

Impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem publiczności. Według szczegółowo opracowanego scenariusza na torach ustawiono uszkodzony samochód osobowy. Następnie, w ściśle kontrolowanych warunkach, doprowadzono do kolizji pociągu z samochodem stojącym na torach. W samochodzie znajdowały się dwie osoby, które na skutek uderzenia doznały rozległych obrażeń. Świadkowie wydarzenia zadzwonili pod nr 112 informując o zaistniałym wypadku podając miejsce oraz ilość osób poszkodowanych. Po około 4 minutach na miejsce zdarzenia przybyły wozy Straży Pożarnej OSP Jaworzyna Śląska i OSP Nowice oraz karetka pogotowia i radiowóz Policji. Strażacy dokonali wstępnej oceny stanu poszkodowanych, następnie otworzyli maskę samochodu w celu odłączenia zasilania elektrycznego. Jest to bardzo ważna czynność z uwagi na możliwość zwarcia, a w konsekwencji zapłonu lub wybuchu samochodu.

Następnie wycięto drzwi wejściowe, w celu wydostania kierowcy z samochodu. Przed tym kierowcy założono kołnierz na szyję, ponieważ w tego typu wypadkach najczęściej dochodzi do uszkodzenia kręgosłupa. Drugi z pasażerów znajdował się na tylnym siedzeniu. Tu strażacy zdecydowali o odcięciu dachu, z uwagi na rozległe rany pasażera. Po wydobyciu z samochodu poszkodowani zostali przeniesieni na noszach do karetki pogotowia gdzie lekarz dokonał dalszych ocen, co do ich stanu. Miejsce wydarzenia było zabezpieczone przez funkcjonariuszy Policji.

Na szczęście była to tylko inscenizacja i nikt nie ucierpiał. Mamy nadzieję, że tego typu akcje podniosą świadomość kierowców i innych użytkowników dróg. Większość wypadków na przejazdach kolejowych spowodowana jest brawurą i głupotą ludzką. W starciu z pociągiem samochód nie ma najmniejszych szans, co wynika z ogromnej masy pociągu, prędkości i drogi hamowania, dochodzącej nieraz do tysiąca metrów. Masa pociągu potrafi być około dwa tysiące razy większa od masy samochodu.

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej składa podziękowania dla strażaków z OSP Jaworzyna Śląska oraz OSP Nowice. Podziękowania również dla zespołu karetki pogotowia oraz Policji. Dziękujemy firmie CAR-STAL z siedzibą w Świdnicy za udostępnienie samochodu do inscenizacji oraz Spółdzielni im. Przełom z Pastuchowa za udostępnienie łąki. Podziękowania dla pozorantów Jakuba Romanieckiego oraz kolegi Roberta.

Ponadto w dniach 12-13.09.2015 r. po gminnej bocznicy kursował „Złoty Pociąg”, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Pociąg rozwijał bezpieczną prędkość 10 km/h, ale nie o prędkość tu chodziło, a o widoki.


Łukasz Romaniecki, SMKJ