Na zdjęciu Sylwia Widera i Jerzy Klima
Na zdjęciu Sylwia Widera i Jerzy Klima

Za nami pierwsze otwarte szkolenie w ramach akcji i konkursu „Bezpieczny Kierowca 2015”. Rozpoczęło się ono w Dniu Zakochanych, a przeznaczone było dla par. Specjalnie dla tej grupy uczestników ruchu Akademia Bezpiecznej Jazdy przygotowała wyjątkowe zadania, które wykonywane we współpracy, będą procentowały przez długi czas.

Miniony weekend z miłością poświecili na własne bezpieczeństwo! Dzień Zakochanych i kawałek niedzieli spędzili na placu manewrowym pod wałbrzyską fabryką Toyoty. Uczyli się jak udzielać pierwszej pomocy i jak unikać zagrożeń na drodze. Pod okiem instruktorów eliminowali błędy za kółkiem. Najpiękniejszym prezentem jest dla nich wiedza i doświadczenie. Mowa o kilkunastu parach, które wzięły udział w inauguracji akcji „Bezpieczny Kierowca 2015”.

Uczestnicy musieli synchronizować działania i wzajemnie sobie pomagać. Szkolenie przebiegało w życzliwej, radosnej a nawet miłosnej atmosferze. Tę atmosferę dodatkowo rozpalały trzy czerwone Toyoty, w kolorze „love” z Salonu Toyoty Jana Nowakowskigo – opowiada Piotr Starczukowski, inicjator realizowanej już od 10 lat kampanii „Bezpieczny Kierowca”. – Tę wspaniałą współpracę par w trudnych, kryzysowych sytuacja można porównać do rajdowego partnerstwa kierowcy i pilota. Niekiedy właśnie pilot musi uspokoić kierowcę albo zmobilizować go do pełnej koncentracji, tak aby skutecznie i bezpiecznie udało się osiągnąć cel – wyjaśnia instruktor.

Weekendowy miłosny kurs za kierownicą, pięknie wpisał się w ideę tegorocznej kampanii, czyli „PODZIELMY SIĘ DROGĄ”. Chodzi tu o wypracowanie optymalnych relacji w ruchu drogowym między kierowcami samochodów, rowerzystami i pieszymi, bo przecież każdy ma „prawo do drogi”.

Trochę inaczej patrzymy teraz zarówno na nasze nawyki za kierownicą, jak i na to, co dzieje się na drodze. Myślę, że różne sytuacje będziemy widzieli szybciej i łatwiej nam będzie przewidzieć niektóre ruchy innych kierowców, pieszych czy rowerzystów – mówi Sławomir Szel, który na kurs do Akademii Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego zabrał żonę. – Myślenie o bezpieczeństwie jazdy samochodem niekiedy przychodzi z czasem. U nas pojawiło się więcej ostrożności, gdy na świat przyszła nasza córeczka – dodaje kursant.

Bezpieczny Kierowca 2015

Jak wziąć udział w akcji?
W “Bezpiecznym Kierowcy” udział może wziąć każdy, kto posiada prawo jazdy min. kategorii „B”. Aby trafić na bezpłatne szkolenie trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.bezpieczny-kierowca.pl i mieć odrobinę szczęścia w losowaniu. Drugi sposób to zdobycie zaproszenia w konkursach, jakie organizują lokalne media, które patronują akcji.
W ramach naboru prowadzonego na stronie i w mediach z pewnością odbędą się jeszcze dwa spotkania – 7 marca dla pań i 28 marca dla panów.

10 lat z “Bezpiecznym Kierowcą”
Kampania z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz konkurs “Bezpieczny Kierowca” to autorski program Akademii Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego. Prowadzone są równolegle i ściśle ze sobą powiązane. To pierwsze na Dolnym Śląsku długofalowe działanie, które skutecznie podnosi świadomość kierujących oraz innych uczestników ruchu w zakresie rozsądnego i ekologicznego prowadzenia pojazdów, kultury jazdy, a także udzielania pierwszej pomocy. W przedsięwzięciu każdego roku bezpłatnie bierze udział ok. 200 osób.

Przedsięwzięcie od samego początku, czyli od 2006 roku, wspierają Toyota Motor Motor Manufacturing Poland, Ronal Polska, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Salony Toyoty Jana Nowakowskiego, Automobilklub Wałbrzyski, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Wałbrzychu oraz Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu.

Dzięki zaangażowaniu tylu partnerów, każdego roku udaje się przeprowadzić prawie 6 miesięczną kampanię, w której bezpłatnie przeszkolono już blisko 2000 kierowców.

Laureaci konkursu „Bezpieczny Kierowca”
2014 – Marek Rybczyński, 2013 – Anna Żabska, 2012 – Marek Simkiewicz, 2011 – Zbigniew Marzec, 2010 – Krzysztof Wójtowicz, 2009 – Dariusz Trembowski, 2008 – Piotr Kotliński, 2007 – Tomasz Wach, 2006 – Łukasz Kozłowski.

Więcej informacji na stronie bezpieczny-kierowca.pl.

Iwona Petryla