Sala Doświadczania Świata w Kamiennej GórzeKolorowe niebo, lustrzany domek, magiczne akwarium. 10 listopada w Powiatowym Centrum Edukacji w Kamiennej Górze zostanie otwarta Sala Doświadczania Świata, wspierająca rehabilitację dzieci. Zajęcia będą bezpłatne.

Czym jest Sala Doświadczania Świata? To pomieszczenie wyposażone w urządzenia i przedmioty, które służą stymulacji wszystkich zmysłów i w ten sposób wspierają terapię – rehabilitację ruchową, arteterapię, bajkoterapię czy zajęcia z logopedą. Salę można zaaranżować tak, by liczba, intensywność i charakter bodźców były dostosowane do potrzeb dziecka.

Co znajdzie się w sali w Powiatowym Centrum Edukacji w Kamiennej Górze? M.in. domek lustrzany, kolorowe niebo sterowane pilotem, kolumna wodna z bąbelkami oraz zmieniającym się podświetleniem, kula lustrzana z reflektorem i wiązki światłowodów. Sala została sfinansowana przez Fundację Rosa. – W Sali Doświadczania Świata tworzy się przyjazny świat, który skłania dzieci do spontanicznej aktywności, a jednocześnie wycisza, co znakomicie sprawdza się w terapii  i rehabilitacji. Zależy nam, żeby jak najwięcej dzieci miało dostęp do specjalistycznych, zintegrowanych urządzeń do stymulacji zmysłów – mówi Katarzyna Galewska, rzecznik prasowy Fundacji Rosa.

Fundacja Rosa od ponad dwóch lat realizuje program „Doświadczanie Świata”, zaopatrując szkoły integracyjne oraz placówki oświatowe i opiekuńcze w bardzo potrzebny sprzęt do rehabilitacji. Dzięki wsparciu Fundacji Rosa w całej Polsce działa już 36 Sal Doświadczania Świata, w tym 10 na Dolnym Śląsku, a dostęp do nowoczesnych metod rehabilitacji ma ponad 3200 dzieci z całego kraju.

Sala Doświadczania Świata w Kamiennej Górze

Kolejna Sala Doświadczania Świata na Dolnym Śląsku zostanie otwarta w Szklarach Górnych w gminie Lubin.

Wzorcowa Sala Doświadczania Świata znajduje się w Świetlicy Terapeutycznej w siedzibie Fundacji Rosa we Wrocławiu. Korzysta z niej ponad 60 dzieci.