Międzynarodowe Centrum Onkoterapii Euromedic w WałbrzychuMiędzynarodowe Centrum Onkoterapii Euromedic w Wałbrzychu (MCO), jeden z najnowocześniejszych ośrodków leczenia raka w Polsce, od dzisiaj może przyjmować jeszcze więcej chorych. Wszystko dzięki dodatkowemu, nowoczesnemu sprzętowi do radioterapii, który został udostępniony pacjentom. To ważna wiadomość nie tylko dla mieszkańców Wałbrzycha, ale również chorych z całego regionu.

Międzynarodowe Centrum Onkoterapii Euromedic od ponad 6 lat z sukcesem działa na terenie Specjalistycznego Szpitala im. Sokołowskiego ratując zdrowie i życie ponad 3 tysięcy pacjentów rocznie. Od ponad 12 lat prowadzi w tym miejscu również wielospecjalistyczne Centrum Diagnostyczne, które zapewnia kompleksową opiekę nad chorymi. Ośrodek radioterapii wyposażony był do tej pory w dwa megawoltowe akceleratory liniowe, 40-sto rzędowy tomograf komputerowy oraz nowoczesny sprzęt do brachyterapii HDR. Teraz, dzięki poszerzeniu MCO o zupełnie nową część, w której do dyspozycji chorych będzie trzeci, nowoczesny przyspieszacz do teleradioterapii, klinika będzie mogła przyjmować jeszcze więcej pacjentów, co istotnie wpłynie na zwiększenie dostępności do leczenia w całym województwie dolnośląskim.

Wszyscy wiemy, że czynnik czasu jest kluczowy w leczeniu nowotworów. Od niego zależy to czy uda nam się wygrać walkę z chorobą. Rozbudowa ośrodka i wyposażenie go w tak nowoczesny sprzęt daje nam możliwość przyspieszenia leczenia naszych chorych – mówi dr n. med. Iwona Włodarska-Polińska, specjalista radioterapii onkologicznej, szefowa lekarzy MCO Euromedic w Wałbrzychu. – Obecnie jesteśmy jedną z nielicznych klinik w Polsce działających na zasadzie szybkiej ścieżki diagnostycznej i terapeutycznej dla pacjentów onkologicznych. Można powiedzieć, że tzw. „pakiet kolejkowy” u nas działa już z powodzeniem – dodaje.

Rozwój ośrodka oznacza jednocześnie rozwój Specjalistycznego Szpitala im. Sokołowskiego, którego pacjenci zyskują jeszcze lepszy dostęp do kompleksowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych w jednym miejscu.

Radioterapia czy diagnostyka onkologiczna to wysokonakładowe dziedziny medycyny, które wciąż się rozwijają i wymagają nowych inwestycji. Wieloletnia udana współpraca z firmą Euromedic jest gwarantem bezpieczeństwa dla naszych chorych, a dla mnie osobiście powodem do dumy. Zaufanie do naszej placówki oraz wysoka jakość leczenia jaką oferujemy naszym chorym sprawia, że napływają do nas pacjenci nawet z najbardziej oddalonych części Polski. Opieka onkologiczna w szpitalu, którym mam zaszczyt kierować staje się wizytówką całego regionu – mówi Mariola Dudziak, Dyrektor Specjalistycznego Szpitala w Wałbrzychu.

Radości z możliwości, jakie oferuje chorym nowa inwestycja nie ukrywa również Prezydent Miasta Wałbrzycha.

Tak udana współpraca prywatnego i publicznego sektora medycznego, w dobie wszechobecnych podziałów to zjawisko wciąż jeszcze rzadkie w naszym kraju. Tym bardziej cieszy mnie to, że ma ona miejsce właśnie w Wałbrzychu i że to właśnie tutaj możemy zaoferować chorym sprawną opiekę onkologiczną na tak wysokim poziomie. Serdecznie gratuluję Szpitalowi oraz firmie Euromedic nowej inwestycji i życzę im, aby to partnerstwo trwało jak najdłużej, z korzyścią nie tylko dla mieszkańców naszego miasta, ale również wszystkich tych, którzy szukają u nas pomocy medycznej – powiedział w dniu otwarcia nowej części Międzynarodowego Centrum Onkoterapii Euromedic dr Roman Szełemej, Prezydent Miasta Wałbrzycha.

Międzynarodowe Centrum Onkoterapii Euromedic od wielu lat jest ośrodkiem partnerskim Szpitala Houston Methodist (Texas, USA), co oznacza stały kontakt tutejszych lekarzy ze światowej klasy specjalistami radioterapii onkologicznej.

Dzięki temu nasi specjaliści mogą na bieżąco konsultować wyniki badań obrazowych swoich pacjentów oraz w oparciu o wspólną wiedzę i doświadczenie planować kolejne etapy ich leczenia. Lekarze utrzymują stały kontakt m.in. za pomocą wideo konferencji oraz cyklicznych spotkań, w czasie których wypracowują standardy leczenia określonych typów nowotworów – powiedziała Anna Wiczyńska-Zając, członek zarządu Euromedic Polska. Ostatnie ze spotkań, prowadzone przez prof. Briana Butlera, jednego z najbardziej uznanych na świecie autorytetów w zakresie radioterapii, miało miejsce w połowie października tego roku. – Wysoka jakość usług oraz dostęp do międzynarodowego know-how to jeden z wyróżników sieci Euromedic – dodaje.

 – Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu oraz międzynarodowemu zasięgowi Euromedic od wielu lat z sukcesem zaspokaja wciąż rosnące potrzeby chorych w zakresie diagnostyki  i leczenia schorzeń nowotworowych. Onkologia to dziedzina medycyny, w której sukces zależy przede wszystkim od szybkości działania, najwyższej jakości sprzętu i doświadczenia personelu medycznego. Właśnie dlatego kładziemy tak ogromny nacisk nie tylko na to, by być coraz bliżej pacjentów, ale również rozwijać istniejące ośrodki, tak by chorzy mieli do nich łatwy dostęp, a jakość oferowanej przez nas terapii była zgodna ze standardami panującymi na świecie. Muszę w tym miejscu podkreślić niezwykle ważną rolę NFZ, dzięki któremu chorzy z Wałbrzycha i okolic mogą korzystać z nowoczesnego leczenia radioterapeutycznego bezpłatnie – tłumaczy Jarosław Furdal, Prezes Zarządu Euromedic Polska.

Monika Kruszewska