Statuetka nagrody "must have"Wałbrzyska Porcelana Krzysztof przygotowała porcelanową statuetkę prestiżowej nagrody “must have”, wręczanej najlepszym polskim projektantom podczas Łódź Design Festival.  Autorem projektu jest Bartek Mejor, absolwent Royal College of Art w Londynie.

Proces produkcji porcelanowej statuetki trwał rekordowo krótko. Przy wykonywaniu prototypów zastosowano technologię laserową i druk 3D. Pozwoliło to inżynierom Krzysztofa na bardzo szybkie wprowadzanie zmian w konstrukcji statuetki przed wypaleniem w piecu. Zwiększyło to również dokładność odwzorowania projektu w porcelanie.

Statuetka ”must have”, zaprojektowana i wykonana w Polsce, to pomysł, który doskonale pasuje do idei tego wyróżnienia – mówi Margareta Jarząbek, odpowiedzialna za kolekcje designerskiej porcelany marki Kristoff. – Promowanie polskiego wzornictwa wpisuje się w naszą filozofię działania, ponieważ współpracujemy z wieloma młodymi polskimi designerami – dodaje.

Łódź Desing Festival to międzynarodowy festiwal organizowany od 2007 r., pokazujący różne oblicza projektowania, w tym sztukę użytkową, grafikę i modę. W plebiscycie “must have”, organizowanym w ramach tego wydarzenia, wyróżniane są najciekawsze produkty stworzone przez polskich projektantów i producentów. Nominowane produkty muszą spełnić dwa podstawowe warunki: pochodzić z Polski i być dostępne w sprzedaży. Laureatów tego prestiżowego wyróżnienia corocznie wybiera Rada Ekspertów, składająca się z przedstawicieli mediów i najważniejszych w kraju ośrodków wzornictwa.

Statuetka symbolizuje wir kreatywnej energii, którą widać w nagrodzonych projektach „must have” – mówi Bartek Mejor, od lat związany z Łódź Design Festival. – Świetnie, że w tym roku nadarzyła się okazja do współpracy z Porcelaną Krzysztof. Porcelana i design to dla mnie idealne połączenie – dodaje.

Wałbrzyska fabryka wytwarza porcelanę nieprzerwanie od ponad 180 lat. W ostatnich latach wprowadziła kolekcje porcelany stworzone we współpracy z młodymi polskimi artystami. Wśród nich są nagradzane „Circus” autorstwa Marka Mielnickiego, „Nathalie&George” wg projektu Marii Jeglińskiej, „White Breakfast” – projekt Magdy Pilaczyńskiej czy „Great Inventors”, którego autorką jest Kaja Kusztra. Wśród współtwórców porcelany marki Kristoff są również inni znani polscy twórcy, jak Ania Kuczyńska, Agnieszka Dybowska, Piotr Stolarski, Tomasz Walenta i Tymek Jezierski.

Mirosław Obarski