3 lipca w amfiteatrze przy pl. Teatralnym wystąpiły dzieci biorące udział w projekcie Brave Kids. Wałbrzyszanie byli zachwyceni. Amfiteatr był wypełniony po brzegi. Publiczność reagowała niezwykle żywiołowo. Młodzi artyści zaprezentowali na scenie niezwykłe połączenie tradycji pochodzących z Zimbabwe, Indii, Nepalu i Iranu. – Już w czasie prób widziałam, że dzieci mają coraz więcej energii – mówi Magdalena Sawicka, koordynatorka projektu Brave Kids w Wałbrzychu. – Ale spektakl był już wulkanem entuzjazmu. Dzieciom jeszcze przybyło energii, bo wszystko im się udawało perfekcyjnie.

Co działo się na scenie? Dziewczyny z Iranu i Nepalu tańczyły afrykańskie tańce do rytmu bębniarzy z Indii i Zimbabwe, a dzieci z wszystkich krajów tworzyły niezwykłe wieże gimnastyczne. Młody artysta z Indii zrobił na publiczności wielkie wrażenie swoją zwinnością, skokami i saltami. Z kolei w tradycyjnym irańskim teatrze znalazło się miejsce dla tańców z Zimbabwe i nepalskich pieśni.

Każdy fragment spektaklu był fascynujący, ponieważ młodzi artyści bez przerwy zaskakiwali widzów niecodziennymi połączeniami różnych tańców czy tradycji muzycznych – dodaje Magdalena Sawicka. – Publiczność nie chciała, aby dzieci zeszły ze sceny. W czasie bisów część widowni znalazła się na scenie, wspólnie z artystami śpiewając tradycyjną indyjską piosenkę.

Spektakl poprzedził występ dzieci z rodzin goszczących, przygotowany pod okiem liderów artystycznych grup zagranicznych. W tym roku Brave Kids po raz pierwszy odbywał się w Wałbrzychu. Młodzi artyści mieszkali w domach lokalnych rodzin.

O projekcie dowiedziałam się przypadkiem z telewizji. Bardzo chciałam wziąć w nim udział – mówi Bernadyna Grzeszuk z Sokołowska, której rodzina gościła chłopca z Indii. – Te dwa tygodnie były dla nas ogromnym przeżyciem. Okazuje się, że do porozumienia wystarczą emocje. Bardzo zżyliśmy się z Diveshem i już za nim tęsknimy. Ten projekt powinien trwać zdecydowanie dłużej!

Z Wałbrzycha dzieci pojechały do Krośnic. Spotkają się tam wszyscy uczestnicy projektu Brave Kids, który odbywał się w tym roku równolegle także we Wrocławiu, w Puszczykowie koło Poznania i w Warszawie. Będą się tam przygotowywały do wielkiego spektaklu finałowego 5. edycji Brave Kids, który zaplanowano 11 lipca w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Anita Nowak