Energię czerpię z wody!Uczniowie z całej Polski przysłali ponad czterysta zdjęć, spośród których jurorzy wybrali zwycięską osiemnastkę. Laureaci konkursu wypłyną w wakacyjny rejs na pokładzie żaglowca Generał Zaruski. Wśród laureatów jest Jakub Żarkowski z III LO w Wałbrzychu.

Ogólnopolski konkurs ekologiczno-fotograficzny zrealizowany został w ramach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Tytuł akcji nawiązuje do hasła przewodniego tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wody.

Wyboru zwycięskich prac dokonali jurorzy ? eksperci w dziedzinach żeglarstwa, ekologii i fotografii. Zgłoszone zdjęcia oceniali między innymi mistrz olimpijski ? Mateusz Kusznierewicz (pomysłodawca Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku), fotograf ? Maciej Kosycarz, przedstawiciele sponsorów Programu: Ferrero Polska, sponsora akcji Kinder+Sport oraz Grupy LOTOS S.A., a także specjaliści do spraw edukacji ekologicznej z Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej.

Energię czerpię z wody!

Widać było, że młodzi ludzie szukali ciekawych pomysłów ilustrujących tematykę konkursu. Niektórzy natomiast zatrzymywali w kadrze energię pojawiającą się w ułamku sekundy, co jest sztuką m.in. fotografii prasowej ? skomentował nadesłane prace Maciej Kosycarz.

W wakacyjny rejs popłyną uczniowie gimnazjów i liceów z województw: śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego i lubelskiego. Wszyscy za pośrednictwem pomysłowych zdjęć konkursowych udowodnili, że czerpią energię z wody, więc tydzień pod żaglami, na jednostce flagowej Gdańska, będzie dla nich z pewnością niezapomnianą przygodą. Ponadto każdy z laureatów otrzyma wodoodporny aparat fotograficzny Fujifilm XP oraz weźmie udział w profesjonalnych warsztatach fotograficznych, które poprowadzi znakomity gdański fotograf Maciej Kosycarz.

Rejs rozpocznie się 6 lipca 2014, tuż po uroczystej paradzie żaglowców podczas tegorocznej edycji Baltic Sail Gdańsk. Prace laureatów oglądać można na stronie www.programedukacjimorskiej.pl oraz fb.com/ProgramEdukacjiMorskiej.