Półfinały największego w Polsce konkursu wiedzy o technologiach informatycznych dobiegły końca. Drużyny z Trzebnicy, Wałbrzycha i Wrocławia pokonując ponad 2500 zespołów z całej Polski, w tym 226 z województwa dolnośląskiego, wywalczyły sobie miejsce w finale. 17 czerwca w Warszawie zmierzą się z resztą finalistów w walce o nagrodę główną – pakiet opieki na studiach, w tym stypendium finansowe. Organizatorami konkursu są Netia, Grupa Allegro oraz Cisco.

Net Masters Cup 2014Województwo dolnośląskie w finale Net Masters Cup będzie reprezentowane przez aż trzy drużyny. W ubiegłym roku podobny skład (Lubin, Wrocław, Trzebnica) także dotarł do finału konkursu.

Drużyna Digital Legion z Liceum Ogólnokształcącego w Trzebnicy: Edwin Nooitgedagt, Hubert Grzegorczyk i Jakub Obacz pod opieką Jana Niżyńskiego, Bezimienni z Technikum nr 5 w Wałbrzychu: Kacper Obrzut, Sławomir Onyszko i Piotr Jaroszewski pod opieką Justyny Repki-Awdankiewicz oraz No-Reply z Liceum Ogólnokształcącego nr IX we Wrocławiu: Michał Ślusarczyk, Iwo Bujakiewicz i Bartosz Rodziewicz pod opieką Łukasza Jastrzębskiego wykazali się bardzo szeroką wiedzą, znacznie wykraczającą poza program szkolny i obejmująca m.in. takie dziedziny jak: algorytmika, programowanie, bazy danych, sieci komputerowe, podstawy telekomunikacji, systemy operacyjne, informatyka gospodarcza, czy bezpieczeństwo w sieci. Dodatkowo uczestnicy musieli wykazać się wieloma praktycznymi umiejętnościami – umiejętnością pracy w grupie, szybkiego wyszukiwania informacji, łączenia ze sobą faktów i szeregiem innych kompetencji, tak bardzo potrzebnych we współczesnym świecie.

Poza drużynami z Dolnego Śląska, w Wielkim Finale w Warszawie udział wezmą drużyny z Bydgoszczy, Bytomia, Chrzanowa, Częstochowy, Dębicy, Gorzowa Wielkopolskiego, Krakowa, Krotoszyna, Łodzi, Nowej Soli, Radomia, Rzeszowa, Słupska, Tarnowa i Warszawy – łącznie 21 trzyosobowych drużyn.

Oprócz 21 zespołów wyłonionych w eliminacjach, dodatkowo w finałach wystartuje drużyna z „dziką kartą” zdobytą w konkursie organizowanym w połowie maja przez patrona medialnego Olimpiady – magazyn Chip. Regulamin konkursu już wkrótce pojawi się na stronie internetowej Chip.pl. Mogą w nim wziąć udział wszystkie zarejestrowane w tej edycji Olimpiady drużyny, którym nie powiodło się na I lub II etapie testów online.

W czerwcowym finale wyłonione zostaną trzy drużyny najlepszych młodych fascynatów technologii informatycznych w Polsce. Członkowie zwycięskiej drużyny otrzymają pakiet pełnej opieki podczas nauki na uczelni wyższej na kierunku informatycznym (stypendium finansowe, staż, warsztaty i wejściówki na prestiżowe konferencje naukowe). Nagrodzone będą również drużyny, które zajmą drugie i trzecie miejsce – ich członkowie i opiekunowie otrzymają nagrody rzeczowe.

Partnerzy i patroni Olimpiady
Organizatorami konkursu są Netia, Grupa Allegro oraz Cisco. Za ułożenie zadań konkursowych odpowiada aż 11 renomowanych, wiodących w rankingach, uczelni: Katedra Informatyki (Wydziału IEiT) Akademii Górniczo-Hutniczej, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Politechniki: Białostocka, Łódzka, Poznańska, Śląska, Warszawska, Wrocławska, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Poza uczelniami wyższymi, odpowiedzialnymi w całości za ułożenie pytań oraz weryfikację wyników na każdym etapie, nad poziomem merytorycznym czuwa Polskie Towarzystwo Informatyczne oraz Naukowe Towarzystwo Informatyki Ekonomicznej.

Net Masters Cup został objęty Honorowym Patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: magazyn komputerowy CHIP, serwis Spider’s Web i Wykop.pl

Więcej informacji o Olimpiadzie można znaleźć na stronie www.netmasterscup.pl

Harmonogram Net Masters Cup 2014:
ZAPISY DRUŻYN
13 stycznia – 7 marca 2014
I ETAP TESTÓW ON-LINE – ELIMINACJE
10-14 marca 2014 – weryfikacja zgłoszeń, przydzielanie terminów
17-21 marca 2014 – testy
4 kwietnia 2014 – ogłoszenie wyników
II ETAP TESTÓW ON-LINE – PÓŁFINAŁY
7-11 kwietnia 2014 – przydzielanie terminów
14-16 kwietnia 2014 – testy
30 kwietnia 2014 – ogłoszenie wyników
12 maja – ewentualna dogrywka dla drużyn o identycznym wyniku
KONKURS O „DZIKĄ KARTĘ” – CHIP
między 12 maja a 6 czerwca 2014
FINAŁ
17 czerwca 2014