XII Bieg Szlakiem UzdrowiskowymNajwiększą atrakcją na 23-kilometrowej trasie Półmaratonu Górskiego Jedlina-Zdrój będzie nieczynny tunel kolejowy o długości 1601 m, który zostanie pokonany przez biegaczy 25 maja 2014 r.

Biegi górskie w Jedlinie-Zdroju maja swoją kilkunastoletnią tradycję – to XII Bieg Szlakiem Uzdrowiskowym. Odbywały się do tej pory na różnych dystansach – od 5 do 21 km i prowadziły zazwyczaj poprzez okolice parku linowego. W edycji 2014 organizatorzy proponują całkowicie nową, bardzo atrakcyjną trasę. Tylko miejsce startu i mety nie zmienia się – będzie usytuowane na terenie kompleksu rekreacyjnego przy ul. Kłodzkiej w Jedlinie-Zdroju a cała reszta to nie zwykły lifting tylko totalna rewolucja.


Jest to jedyny w kraju taki bieg, którego część trasy prowadzi 181 metrów pod powierzchnią ziemi przez najdłuższy tunel kolejowy w Polsce (1601 m). Znajduje się on pod masywem „Małego Wołowca” na trasie z Wałbrzycha do Kłodzka. Następnie trasa prowadzi nas po zboczu nieczynnego kamieniołomu, z którego rozpościera się malownicza panorama Karkonoszy z najwyższym szczytem Śnieżką (1602 m n.p.m.). Część Półmaratonu poprowadzona jest przez Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich, wokół najwyższego szczytu Gór Wałbrzyskich – Góry Borowa (854 m n.p.m.). Kolejny etap prowadzi uliczkami miasta w stronę Pałacu Jedlinka, gdzie można będzie podziwiać replikę samolotu „Czerwonego Barona”. Na dziedzińcu powstaje browar, który wkrótce stanie się kolejną atrakcją naszego pięknego miasta. Na koniec zawodnicy biegną przez Uzdrowisko tuż obok Domu Zdrojowego oraz Pijalni Wód Mineralnych z ujęciem wody „Charlotta”.

Tradycją stało się już że biegacze w Jedlinie-Zdroju otrzymują wyjątkowe pamiątkowe medale i to się nie zmienia. Dla wszystkich, którzy dobiegną do mety przewidziano też konkursy w których będzie można wygrać bardzo wiele ciekawych nagród od naszych sponsorów.

Jedliński półmaraton odbędzie się 25 maja. Rywalizacja na trasie rozpocznie się punktualnie w południe.

Jeśli ktoś zamierza wziąć udział w biegu, to warto pośpieszyć się ze zgłoszeniem. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej biegajwjedlinie.pl. Do 13 kwietnia wpisowe wynosi 40 zł, do 11 maja – 60 zł, a po tym terminie opłata startowa rośnie do 80 zł.

XII Bieg Szlakiem Uzdrowiskowym jest zaliczany do Ligi Festiwalu Biegów w Krynicy–Zdroju i Montrail Ligi Biegów Górskich.

Honorowym patronatem imprezę objęli Burmistrz Jedliny-Zdroju Leszek Orpel oraz Prezydent m. Wałbrzycha Roman Szełemej.