Masz Głos Masz WybórFundacja im. Stefana Batorego zapytała największe partie polityczne, które otrzymują subwencje z budżetu państwa o to, jak przygotowują się do wyborów samorządowych. Ze zdawkowych odpowiedzi jasno wynika, że to jeszcze odległy temat, mimo iż wybory odbędą się już za pół roku.

W związku z jesiennymi wyborami samorządowymi Fundacja Batorego rozesłała do wiodących partii politycznych pytania m.in. o to : na jakich zasadach są przyjmowane osoby na listę kandydatów, czy partia przygotowuje „centralny” program wyborczy lub spis wytycznych, w jaki sposób partia będzie informować o swoich kandydatach i ich programach.

Na pytania odpowiedziały tylko trzy partie: Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe i Twój Ruch, natomiast ankietę zignorowały: Prawo i Sprawiedliwość i Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Z informacji uzyskanych od trzech wyżej wymienionych partii wynika, że żadna z nich nie nałożyła na kandydatów startujących z jej list obowiązku przygotowania programów wyborczych dostosowanych do lokalnych uwarunkowań. Żadna z nich nie ma również konkretnego planu informowana wyborców o kandydatach. Partie planują posługiwać się tradycyjnymi metodami: wykorzystywać strony internetowe, drukować plakaty i ulotki. Nie wiadomo natomiast gdzie dokładnie wyborcy będą mogli szukać informacji na temat swoich kandydatów.

– Obawiamy się, że to może nie wystarczyć. – mówi Joanna Załuska, dyrektor programu Masz Głos, Masz Wybór Fundacji im. Stefana Batorego – Decyzja o tym, na kogo oddamy głos często jest bardzo trudna. Nie wiemy kim są kandydaci, jakie mają kompetencje i co planują zmienić w naszej gminie. – dodaje i apeluje: – W tej sytuacji mieszkańcy powinni wziąć sprawy w swoje ręce pytać kandydujących o ich programy wyborcze i namawiać sąsiadów, znajomych rodzinę by wzięli udział w wyborach i świadomie oddali głos.

Masz Głos, Masz Wybór proponuje 6 prostych sposobów: przeprowadzić debaty wyborcze tak, aby dotyczyły tematów, które są najważniejsze dla mieszkańców, przygotować lokalne kampanie na rzecz udziału w głosowaniu, pilnować kandydatów by przedstawili rzetelne programy, oraz sprawdzać czy osoby starsze i niepełnosprawne mają szansę wziąć udział w wyborach.

Do udziału w akcji Masz Głos, Masz Wybór można zarejestrować się na stronie internetowej www.maszglos.pl do 13 kwietnia 2014. Uczestnicy mogą sprawdzić jakie są najbardziej palące problemu ich gmin, zapytają jak planują je rozwiązać kandydaci, zorganizują publiczne debaty przedwyborcze i poinformują o tym wszystkich mieszkańców. Pomagać im będą eksperci Fundacji im. Stefana Batorego i innych doświadczonych organizacji pozarządowych: Centrum OPUS, Pracowni Zrównoważonego Rozwoju, Sieci Obywatelskiej – Watchdog Polska, Stowarzyszenia 61 i Stowarzyszenia Szkoła Liderów