Nowe nawierzchnie dróg i chodników, zatoczki parkingowe, stylizowane oświetlenie – tak wygląda centrum Świebodzic po zakończonej rewitalizacji. Procedury odbiorowe rozpoczęły się jeszcze przed świętami.

 

Co się zmieniło po rewitalizacji?

Nawierzchnie dróg i chodników są wykonane w całości z kostki brukowej (w większości wykorzystano istniejącą już nawierzchnię, która została przełożona).

 

Na pewno bezpieczniej jest poruszać się wąskimi uliczkami i łatwiej jest zaparkować auto. Dzięki wyodrębnionym pasom jezdnym i parkingom samochody mogą parkować równolegle do jezdni, a to ułatwia włączenie się do ruchu. Nowość pojawiła się na odcinku Rynku od ulicy Sienkiewicza do Kopernika: droga została podzielona na pół, mamy zaznaczony pas jezdny i część parkingową, z której łatwiej jest kierowcom wyjechać.

 

W centrum pojawiło się już uporządkowane oznakowanie pionowe, prosimy kierowców o zwrócenie na nie uwagi, a zwłaszcza na przejścia dla pieszych, gdyż nie są już wymalowane w tradycyjną „zebrę”, lecz zaznaczone ciemniejszą kostką brukową. Nie jest ona aż tak widoczna, jak tradycyjne przejście, dlatego prosimy o spoglądanie na znaki drogowe i zachowanie bezpiecznej prędkości.

 

Wartość rewitalizacji Starego Miasta to ponad 2 mln zł, 70 % to dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

 

Rewitalizacja objęła następujące ulice: Rynek, Sienkiewicza, Kopernika, Prusa, Żeromskiego, Szkolna.

 

Równolegle z rewitalizacją, prowadzoną przez miasto, do gruntownego odnawiania kamienic w centrum przystąpiły wspólnoty mieszkaniowe. Nowe dachy, elewacje, odmalowane klatki schodowe, wymieniona stolarka drzwiowa i okienna pojawiły się w 22 budynkach, głównie w Rynku i okolicach. Wspólnoty, zarządzane przez firmę Prefekt, także otrzymały dofinansowanie w ramach rewitalizacji z RPO. Wartość tego przedsięwzięcia to blisko 3,5 mln zł.

 

I to jeszcze nie koniec globalnej rewitalizacji świebodzickiego Rynku – nową elewację zyskał także zabytkowy kościół pw. Św. Piotra i Pawła, na co parafia również uzyskała dofinansowanie unijne. Wszystkie te działania niewątpliwie wpłynęły na estetykę świebodzickiej Starówki a także poprawę infrastruktury komunikacyjnej.