Już dziś w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu spektakl Wałbrzych Utopia 2.039 a zaraz po nim spotkanie z realizatorami spektaklu.

 

Jest to opowieść o alternatywnej historii miasta zakodowanej w biografiach, fantazji o Wałbrzychu jako Szwajcarii Europy — mieście spełnienia liberalnego i socjalistycznego snu. W tym oto Miejscu Niemożliwym spotykają się po wojnie ludzie, których łączy to, że do niego niegdyś przyjechali i je opuścili. Wałbrzych po wojnie był jak tabula rasa, którą bohaterowie zapisują swoimi życiorysami, funkcjonującymi niczym przypowieści. Spotkanie migrantów prowokuje wybuch nowej rzeczywistości, w której oni próbują się zadomowić. Każdy przychodzi ze swoją strategią tożsamościową, z własnym wyobrażeniem miasta Spełnionego Snu. Miasto ma dla nich swoją utopię. Czy na taki nowy wspaniały świat czekają mieszkańcy miasta W.? Spektakl inspirowany czytaniami Pamiętników wałbrzyszan, prezentowanymi podczas XIV Dni Dramaturgii.

 

Prapremiera WAŁBRZYCH UTOPIA 2.039 zrealizowana w ramach projektu:
„WAŁBRZYCH: ŻADNYCH HEROSÓW- 50. Sezon Teatru Dramatycznego” dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Gminy Wałbrzych.
Współproducent: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie