W lipcu (12-14.07), w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego na Ziemi Kłodzkiej wystąpi grupa Bydgoszcz Baroque Ensemble pod kierownictwem Marcina Tarnawskiego. W programie m.in. Cztery pory roku A. Vivaldiego.

 

Zespół siedmiu muzyków pod kierownictwem Marcina Tarnawskiego wystąpi w regionie trzykrotnie – w Trzebieszowicach, Polanicy oraz w Jaszkowej Górnej. Muzycy zaprezentują repertuar epoki baroku, okresu w którym po raz pierwszy pojawiła się opera i rozkwitła muzyka polifoniczna. Artyści wykonają kompozycje twórców z Polski, Włoch, Niemiec oraz Francji. Pierwszy z koncertów odbędzie się w piątek (12.07) o godz. 19.00 w trzebieszowickim hotelu Zamek na Skale. W programie godzinnego koncertu utwory m.in. J. S. Bacha, G. Muffata, F. Couperina, J. H. Schmelzera. Szczegóły na www.zamaknaskale.com.pl (tel. 74 865 20 00). Kolejny z koncertów odbędzie się w sobotę o godz. 12.00 w Teatrze Zdrojowym w Polanicy (ul. Parkowa 2). Będzie to familijne przedpołudnie muzyczne (matiée) skierowane do najmłodszych słuchaczy. Publiczność wysłucha utworów trzech polskich kompozytorów epoki baroku (M. Mielczewskiego, S. S. Szarzyńskiego, A. Jarzębskiego) oraz trzech przedstawicieli baroku europejskiego (B. Marini, G. Gabrieli, G. B. Fontana). Polanickie spotkanie z muzyką ze względu na młodą publiczność będzie wzbogacone opowieściami o instrumentach i kompozytorach oraz elementami zabawy. Ostatni z lipcowych koncertów odbędzie się o godz. 19.00 w kościele w Jaszkowej Górnej. Podczas pierwszej części konceru muzycy zaprezentują utwory twórców polskiego baroku – M. Mielczewskiego, S. S. Szarzyńskiego, A. Jarzębskiego. Niekwestionowaną perłę włoskiego baroku muzycy pozostawili na zakończenie – Cztery pory roku A. Vivaldiego.

 

 

Bydgoszcz Baroque Ensemble

Grupa muzyków propagująca muzykę dawną wykonywaną na instrumentach historycznych. Artyści są pracownikami instytucji kulturalnych regionu kujawsko-pomorskiego i absolwentami Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Współpracują razem w ramach różnorodnych projektów: XI Dni Muzyki Dawnej (AM w Bydgoszczy), Bydgoska Orkiestra Kameralna czy koncertu Muzyka instrumentalna polskiego baroku w ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki (2013).

 

Skład grupy Marcina Tarnawskiego:

– Marcin Tarnawski, Michał Marcinkowski, Ewa Żołyniak – skrzypce,

– Anna Stankiewicz – skrzypce, altówka,

– Ewa Witczak – wiolonczela,

– Krzysztof Sypek – kontrabas,

– Dorota Zimna – klawesyn.

 

Dolnośląski Festiwal Muzyczny (DFM) to wydarzenie cykliczne trwające niemal cały rok. W jego programie znajdują się zarówno koncerty muzyki klasycznej jak i jazzowej. Na specjalną uwagę zasługuje propozycja skierowana do najmłodszych, dorosłych i seniorów równocześnie czyli weekendowe przedpołudnia muzyczne matiée – w tym roku zaplanowano pięć spotkań muzycznych: 22.06, 13.07, 3.08, 14.09, 28.09. Podczas festiwalu swój repertuar zaprezentują uznani artyści oraz młodzi ambitni muzycy. Jednym z pomysłodawców, a także dyrektorem festiwalu jest Magdalena Kulig, o część artystyczną wydarzenia troszczy się Magdalena Blum. Najbliższe koncerty odbędą się w Jaszkowej (14.07), Szalejowie (4.08), Starym Wielisławiu (15.09) oraz Szalejowie Górnym (29.09).