Chyba nie ma takiej osoby, która nie kojarzy klipów „Harlem Shake”, zalewających ostatnimi czasy internet. Kawałek wyprodukował jeden z najbardziej utalentowanych reprezentantów nurtu trap – Baauer, który w tym roku zawita na festiwalu Hip Hop Kemp! Obok niego sceną zawładnie kolejna przedstawicielka kobiecego rapu, jedna z najszybszych raperek Wielkiej Brytanii – Shystie! Dzisiejszą odsłonę w opozycji do grime’u zamyka Shabazz Palaces, projekt stworzony przez Butterfy’a z Digable Planets.

 

Na polskim profilu Hip Hop Kemp oraz profilu oficjalnego sklepu festiwalowego Urban City do 6 maja można głosować na polskich artystów w Wielkiej Sondzie HHK i zgarnąć przy tym bilety z dostępem do strefy VIP na 12. edycję Festiwalu z Atmosferą.

 

Do końca maja bilety na festiwal Hip Hop Kemp dostępne są w sklepie UrbanCity.pl w cenie 209 zł (normal) i 409 zł (VIP).

 

HIP HOP KEMP 2013:

  • KENDRICK LAMAR /USA/
  • EL-P /USA/
  • ODDISEE & APOLLO BROWN /USA/
  • STALLEY /USA/
  • BISZ & B.O.K Liveband /PL/
  • ORGANIZED THREAT ft. Gavlyn, Poetic Death, Yarah Bravo, DJ Dubplates, DJ Mike Steez /USA, SWE/
  • BAAUER /USA/
  • SHYSTIE /UK/
  • SHABAZZ PALACES /USA/
  • EKTOR & DJ WICH /CZ/

 

BaauerBaauer jest głównym sprawcą niezłego zamieszania w internecie, jakie ostatnio wywołała seria filmików z soundtrackiem jego „Harlem Shake”. To przede wszystkim niezwykle zdolny producent muzyki elektronicznej, w tym zdobywającego ostatnio coraz większą popularność wśród hip-hopowych wykonawców trapu. Z hip-hopem łączy go także współpraca z Just Blaze’em czy wspólna trasa koncertowa „Worst Of Both Worlds” z Dannym Brownem. Niedawno dołączył do wytwórni Diplos Mad Decent, gdzie jednym z jego kolegów jest obecnie nie kto inny, jak sam Snoop Lion. Obecnie pracuje nad nową EP-ką, która powinna ukazać się jeszcze w tym roku.

 

Shabazz PalacesSeattle to miasto wydające na świat wielu nietuzinkowych hip hopowych artystów – ekscentryczny Macklemore, zakochani w klasyce Boom Bap Project, nostalgiczny Sadistik czy też, chyba najmniej z tego grona znani, duet Shabazz Palaces. Głównodowodzącym jest w nim Ishmael Butler aka Palaceer Lazaro (wcześniej znany jako Butterfly z Digable Planets), którego wspiera multiinstrumentalista Tendai Maraire. Obaj panowie tworzą razem hip hop, który trudno jednoznacznie określić i w tym tkwi jego siła. Niesamowita świeżość muzyczna, odmienne i bardzo ciekawe spojrzenie na rap pozwoliły im znaleźć swoją niszę, w której odnajdują się bardzo dobrze.

 

ShystieBrytyjskiej scenie hip hopowej daleko do klasyczności. Jest specyficzna, odmienna, zdecydowanie inna niż pozostałe. Bogate inspiracje muzyką elektroniczną sprawiają, że możemy podziwiać takie osoby jak Shystie. Wszechstronnie utalentowana raperka, tekściarka i aktorka to jedna z najciekawszych postaci na brytyjskiej scenie grime’owej.