Tego można się chyba było spodziewać. Damian Janikowski został najlepszym sportowcem Dolnego Śląska w 60. Plebiscycie Gazety Wrocławskiej, Radia Wrocław i Telewizji Dolnośląskiej TeDe. Wśród trenerów równych sobie nie miał jego opiekun – Józef Tracz.

 

W piątkowy wieczór 300 zgromadzonych we Wrocławskim Centrum Kongresowym gości powitali pani prezes wrocławskiego oddziału Polskapresse Apolonia Świokło oraz redaktor naczelny „Gazety Wrocławskiej” Arkadiusz Franas. Pani prezes życzyła wszystkiego dobrego na nowy rok. Z kolei redaktor Franas wspomniał pomysłodawców balu. – Dzięki nim już jesteśmy szczęśliwi – stwierdził. Następnie mistrzowie ceremonii powitali lokalne władze na czele z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem, wojewodą dolnośląskim Aleksandrem Markiem Skorupą i marszałkiem województwa Rafałem Jurkowlańcem.

 

Potem zaczęło się rozdawanie nagród. Na początku poznaliśmy laureatów plebiscytów tygodników dolnośląskich Polskapresse. W plebiscycie Panoramy Legnickiej wygrał kapitan piłkarskiej Miedzi Legnica Kamil Hempel. Nagrodę wręczył mu prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. Czytelnicy Panoramy Wałbrzyskiej docenili z kolei Fabiana Kurzawińskiego, siatkarza Victorii Wałbrzych. Plebiscyt w Jeleniej Górze wygrała Joanna Załoga szczypiornistka tamtejszego KPR. Burmistrz Strzegomia uhonorował najlepszego sportsmena w plebiscycie gazety Strzegom NaszeMiasto. Wygrał Łukasz Baka z Herbapolu Stanowice.

 

Czytelnicy z Oleśnicy docenili Wojciecha Strójwąsa, młodego piłkarza oleśnickiej Pogoni. W Sycowie zaś triumfował Jan Poniecki – maratończyk. Laureatem Tygodnika Głogowskiego został Tomasz Górecki, strongman. Z kolei wśród czytelników Gazety Wojewódzkiej najlepszy okazał się piłkarz Granicy Bogatynia, Łukasz Duduć.

 

Następnie przyszła kolej na rozstrzygnięcia główne. Tak to już jest, że trudno medalistów IO pokonać w roku olimpijskim w naszym plebiscycie. A że Janikowski w Londynie sięgnął po brąz, z miejsca stał się jednym z faworytów. – Byłem załamany po przegranej walce półfinałowej w Londynie. Trenerzy mi pomogli. Gdybym nie zdobył medalu, pewnie nie byłoby mnie dziś tutaj. Jak byłbym w finale, to byłoby złoto. Dziękuję trenerom kadry i klubowemu oraz dziewczynie, która dobrze gotuje – śmiał się.

 

Nie jest też zaskoczeniem, że w pokonanym polu zostawił piłkarza Śląska Wrocław Waldemara Sobotę. Skrzydłowy WKS-u ostatnie 12 miesięcy miał świetne: mistrzostwo Polski, dwie bramki w reprezentacji Polski i gol niczym Messi przeciwko Podbeskidziu. – Tak się składa, że w grudniowych meczach kadry gram dobrze i strzelam gole. Teraz chcę to potwierdzić w meczach o stawkę – powiedział skrzydłowy WKS-u.

 

Na najniższym stopniu podium stanął żużlowiec Betardu Sparty Wrocław Tomasz Jędrzejak – indywidualny mistrz Polski. – Będziemy walczyć. Skład nie wygląda może solidnie, ale w każdym jest potencjał. Zrobimy wszystko, by ucieszyć kibiców. Nie szukam gdzie indziej szczęścia. Chciałbym kiedyś powalczyć jeszcze ze Spartą o mistrzostwo Polski – stwierdził.

 

Weteranem naszego plebiscytu jest Józef Tracz. Jak sam jednak mówi wciąż czuje się młodo. To widać po efektach jego szkoleniowej pracy. Za brąz Janikowskiego wybrano go najlepszym trenerem w regionie. – Dziękuję za oddane głosy. Nie byłoby mnie tutaj, gdyby nie Damian i jego medal – podsumował skromnie. Za jego plecami także mocne nazwiska: Marian Węgrzynowski Natalię Czerwonkę prowadzi tak, że z roku na rok coraz szybciej jeździ na lodzie, a Piotr Baron dołożył niejedną cegiełkę do żużlowego sukcesu Jędrzejaka. Wyróżniliśmy także Oresta Lenczyka – wszak nie często zdobywa się piłkarskie mistrzostwo Polski. A że wynik super to i on został „supertrenerem”.

 

Damian Szwarnowiecki – nasza nadzieja na medal IO w judo w Rio w 2016 roku – został odkryciem roku. – Postaram się, dam z siebie wszystko – odparł zapytany o medalowe szanse w Brazylii. Za najlepszą imprezę roku uznano Puchar Świata w biegach narciarskich w Jakuszycach. Tutaj wyróżnienie odebrał burmistrz Szklarskiej Poręby Grzegorz Sokoliński, który w pierwszej kolejności podziękował komandorowi Julianowi Gozdowskiemu.

 

Najlepsi Sportowcy 2012 Dolnego Śląska:

 1. Damian Janikowski (zapasy klasyczne, Śląsk Wrocław – brąz na igrzyskach olimpijskich w kat. 84 kg).
 2. Waldemar Sobota (piłka nożna, Śląsk Wrocław – złoto MP).
 3. Tomasz Jędrzejak (żużel, Betard Sparta Wrocław – złoto IMP).
 4. Oliwia Jabłońska (pływanie, Start Wrocław – srebro na igrzyskach paraolimpijskich na 100 m st. motylkowym).
 5. Szymon Pawłowski (piłka nożna, KGHM Zagłębie Lubin – dobra postawa w piłkarskiej ekstraklasie).
 6. Natalia Czerwonka (łyżwiarstwo szybkie, Cuprum Lubin – brąz MŚ w drużynie, złoto MP).
 7. Adam Wójcik (koszykówka, Śląsk Wrocław – dobre występy w PLK, jako pierwszy w historii złamał granicę 10 tys. pkt na parkietach ekstraklasy).
 8. Sebastian Mila (piłka nożna, Śląsk Wrocław – złoto MP).
 9. Agnieszka Sypień (karate, WKKK Agnieszka i Sylwester Sypień – złoto MŚ kumie +65 kg).
 10. Łukasz Błach (judo, AZS AWF Wrocław – brąz ME w turnieju drużynowym, złoto MP w kat. 81 kg).

 

Najlepsi Trenerzy:

 1. Józef Tracz (zapasy, Śląsk Wrocław – trener brązowego medalisty igrzysk olimpijskich Damiana Janikowskiego).
 2. Marian Węgrzynowski (łyżwiarstwo szybkie, MKS Cuprum Lubin).
 3. Piotr Baron (żużel, Betard Sparta Wrocław – trener złotego medalisty IMP Tomasza Jędrzejaka).
 4. Zbigniew Zamęcki (judo, Gwardia Wrocław – trener złotego medalisty MEJ i MP Damiana Szwarnowieckiego).
 5. Wojciech Seidel (pływanie, Start Wrocław – trener srebrnej medalistki igrzysk paraolimpijskich Oliwii Jabłońskiej).

 

Impreza Roku na Dolnym Śląsku: Puchar Świata w biegach narciarskich – Jakuszyce.

 

Odkrycie Roku: Damian Szwarnowiecki (judo, Gwardia Wrocław – złoto ME Juniorów oraz MP w kat. 73 kg).

 

Supertrener: Orest Lenczyk (mistrzostwo Polski w piłce nożnej ze Śląskiem Wrocław).

 

Jakub Guder, Gazeta Wrocławska