W sobotę rozpoczęła się dwunasta edycja Festiwalu Reżyserii Filmowej, którego współorganizatorem jest Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. W trakcie wyjątkowego, bo jedynego takiego w Europie festiwalu odbywają się pokazy filmów, spotkania z twórcami i artystami oraz występy artystyczne. Festiwal co roku przyciąga największe gwiazdy polskiego ekranu oraz liczną publiczność. Tegoroczną galę otwarcia poprowadziła Sonia Bohosiewicz oraz Michał Koterski, a następnie aktorka wcieliła się w monodramie „10 sekretów Marilyn Monroe” w tytułową bohaterkę. Jednak najważniejszą częścią gali było przyznanie Kryształowego Dzika 2019 za wybitne osiągnięcia w reżyserii filmowej Markowi Koterskiemu, a nagrodę wręczał Prezydent dr Roman Szełemej.

Przez cały tydzień są pokazywane filmy konkursowe – bezpłatne wejściówki są do odebrania w Kawiarni Sztygarówka. Każdego wieczoru odbywają się recitale/monodramy, a bilety są do nabycia w kasie. Czekają na nas spotkania z takimi artystami jak: Katarzyna Skrzynecka, Piotr Gąsowski, Piotr Machalica, Krystyna Podleska czy Mariusz Kiljan.

A już w najbliższy piątek Gala Zamknięcia 12.Festiwalu Reżyserii Filmowej w Starej Kopalni. Wydarzenie poprowadzą Małgorzata Kożuchowska i Janusz Chabior. Ponadto ze swoimi recitalem wystąpi Piotr Machalica. Podczas tego wieczoru zostaną przyznane dwie nagrody: Złoty Dzik dla najlepszego twórcy obrazu minionego roku oraz Kryształowy Dzik za twórczą współpracę aktora z reżyserem.

Festiwal już po raz drugi gości w Centrum Nauki i Sztuki, ale tegoroczna edycja jest wyjątkowa ponieważ po raz pierwszy wszystkie wydarzenia festiwalowe odbywają się w przestrzeniach Starej Kopalni. W organizację festiwalu są zaangażowani również wolontariusze z III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wałbrzychu.

Szczegółowy program znajduje się na stronie wydarzenia: www.festiwalrezyserii.com, a bilety i wejściówki na wszystkie punkty programu są dostępne w kasie Starej Kopalni.