Zdjęcie nadesłane przez Paweł Krysiak Rally Team

Paweł Krysiak i Maciej Trela rozpoczęli wczoraj walkę na na trasach 75. Rajdu Polski, połączonych rund Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy (ERC), z bazą w Mikołajkach. Dla zawodnika Automobilklubu Ziemi Kłodzkiej jest to decydujące starcie w drodze po kolejny tytuł Mistrza Polski. Kierowca Forda Fiesty walczy w tym sezonie o podium w klasie Open 2WD+.

75. Rajd Polski to niewątpliwie najtrudniejsze zawody w całym cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Ze względu na to, na Mazurach załogi mają do zdobycia podwójne punkty. Dla Pawła Krysiaka i Macieja Treli poprzeczka postawiona jest jeszcze wyżej – to ich debiut na nawierzchni szutrowej.

Choć w rajdach funkcjonuję od ponad 15 lat, to do tej pory rywalizowałem tylko na nawierzchniach asfaltowych, jakoś nie miałem okazji ścigać się na szutrze. W tym roku zdecydowałem się na udział w Rajdzie Polski, gdyż mam szansę wywalczyć tu tytuł Mistrza Polski w klasie Open 2WD+. Przed zawodami odbyliśmy krótkie testy na trasie Pasym – Elganowo. Za pomoc w ich organizacji bardzo dziękuję panu Jerzemu Mazurowi i panu Krzysztofowi Hołowczycowi. To niesamowite, jaka jest różnica w prowadzeniu auta między asfaltem a luźną nawierzchnią, od nowa uczę się jeździć – mówi Paweł Krysiak, zawodnik Automobilklubu Ziemi Kłodzkiej.

Dla Pawła Krysiaka niezbędne jest osiągnięcie mety na trasie liczącej aż 15 odcinków specjalnych i blisko 216 km. To warunek konieczny, aby kierowca ze Strzegomia pozostał w czołówce stawki w klasie Open 2WD+ na koniec sezonu 2018. Obecnie Paweł Krysiak plasuje się na 2. miejscu w klasyfikacji rocznej, gromadząc na swym koncie 101 punktów. O 4 oczka wyprzedza go Sławomir Strychalski, który zrezygnował z udziału w Rajdzie Polski, ale nadal ma matematyczne szanse na tytuł. O Mistrzostwo Polski w Open 2WD+ na Rajdzie Polski walczą także Marek Mularczyk i Jacek Polok.

Niestety, pilot Maciej Trela, zgodnie z regulaminem, nie jest klasyfikowany w punktacji sezonu. Zawodnik Automobilklubu Beskidzkiego do zespołu Pawła Krysiaka dołączył dopiero podczas 3. rundy RSMP, czyli Rajdu Nadwiślańskiego.

Zdjęcie nadesłane przez Paweł Krysiak Rally Team

Zapowiada się niezwykle ciekawa rywalizacja w naszej stawce. Aż czterech zawodników ma szansę wyjechać z Mikołajek z tytułem Mistrza Polski w Open 2WD+. Dla mnie priorytetem jest meta, a o nią może być naprawdę ciężko. Odcinam się kompletnie od kalkulacji i spekulacji, po prostu razem z Maćkiem robimy swoje. Nie będzie to proste, ze względu na nasz debiut na szutrze i ilość kilometrów w rajdzie. Cieszymy się niesamowicie, że mamy możliwość wystartować w tak prestiżowych zawodach i dziękujemy wszystkim, którzy nam w tym pomogli. Słowa uznania należą się Łukaszowi Sermetowi i Mariuszowi Smolikowi z Rally Project, że podjęli się przebudowy naszej Fiesty do specyfikacji szutrowej, co było zadaniem karkołomnym ze względu na czas i nasze finanse – mówi Paweł Krysiak, który w Mikołajkach ma 48. numer startowy.

Start Pawła Krysiaka i Macieja Treli w 75. Rajdzie Polski wspierają: Forpol – Auto Serwis Świdnica, Turbo Julita – naprawa i regeneracja turbosprężarek, Tech-Mol, Agencja Reklamowa „Geospace”, Tech Plast, Kamieniarstwo Zenon Kiszkiel, Kebab Ahmed, Stacja Paliw „U Emila”, KRAUSE, Nifco Polska, Opał Maria Gajecka, Er-Tech, Tu się Tworzy, a także Gmina Strzegom, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest – Park” oraz Automobilklub Ziemi Kłodzkiej.

Trzydniowa rywalizacja w ramach 75. Rajdu Polski ruszyła w piątek na torze Mikołajki Arena. Dziś na zawodników czeka 8 odcinków specjalnych (4 przejeżdżane dwukrotnie) o długości ponad 115 kilometrów. Niedziela to w programie rajdu jeszcze 6 prób sportowych (3 pokonywane dwukrotnie). Rywalizację zakończy ceremonia mety na Placu Wolności w centrum Mikołajek.

Paweł Krysiak Rally Team