„Kwiaty w pudełko” Japonia oczami kobiety Karoliny Bednarz to reportaż przybliżający nieco sytuację kobiet w Kraju Kwitnącej Wiśni. Autorka nie zwraca uwagi na flagowe, kojarzące się przeciętnemu turyście odniesienia, ale zdecydowanym piórem kreśli codzienność japońskich kobiet. Sporo tu o ograniczeniach, napięciach, sprzecznościach i świecie, w którym nowoczesność, choć dawno wykiełkowała, nadal walczy z tradycją o palmę pierwszeństwa.

To opowieść o próbie wyzwolenia się z konwenansów i społecznych oczekiwań oraz cenie, jaką płacą za to te Japonki, które zdecydowały się na rozwój osobisty, karierę zawodową czy choćby życie w nieformalnym związku. Miarą rzeczywistości jest język, więc warto przytoczyć tu tylko kilka określeń kobiet, które obrały drogę sprzeczną z tradycją, nazywa się je „przegranymi psami”, „kobietami kamieniami”, „świątecznym ciastem”.

Nie zmienia to jednak faktu, że coraz częściej pojawiają się kobiety odważne, zbuntowane i gotowe wyrwać się z tytułowych „pudełek”. Warte przeczytania.

jenga