Paweł Krysiak (fot. Krzysztof Babisz)

W dniach 21-23 kwietnia 2017r. Świdnica znów stanie się rajdową stolicą. Udział w jubileuszowym 45. Rajdzie Świdnickim – KRAUSE, jednej z najstarszych imprez w kraju, zapowiedziało aż 80 teamów, a im towarzyszyć będą rzesze kibiców i sympatyków sportów motorowych. W stawce krajowego czempionatu nie zabraknie Pawła Krysiaka, kierowcy ze Strzegomia, który postawił na pilota Pawła Gacka i Forda Fiestę R2. Załoga Automobilklubu Ziemi Kłodzkiej pojedzie w barwach tytularnego sponsora zawodów – firmy KRAUSE.

Na sprawdzone i widowiskowe odcinki specjalne postawili organizatorzy jubileuszowego 45. Rajdu Świdnickiego – KRAUSE. Rywalizacja dla najlepszych w kraju zawodników rusza już w piątek, 21 kwietnia. Na trasie pojawi się aż 80 załóg ścigających się w ramach Inter Cars Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz MOTUL Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W stawce Inter Cars RSMP Fordem Fiestą R2 pojadą Paweł Krysiak i Paweł Gacek. Już wiadomo, że załoga otrzymała 40 numer startowy.

45. Rajd Świdnicki – KRAUSE rozpocznie się ceremonią startu na Rynku w Świdnicy, zaplanowaną na piątek, 21 kwietnia o godz. 17:30. Po tej uroczystości, zaraz po godz. 19-tej, ruszy uliczny odcinek – Superoes Crusar. Reszta ścigania została opracowana w sobotnio-niedzielnym wydaniu. Łącznie do pokonania 12 oesów o długości ok. 135 km, a cały rajd liczy 529 km.

Rajd Świdnicki-KRAUSE to dla mnie dosłownie domowy występ, stąd też czuję na sobie dużą presję, pod wieloma względami. Mój start wspiera wiele lokalnych firm i życzliwych osób. A przede wszystkim, jadąc w barwach tytularnego sponsora zawodów, firmy KRAUSE, chciałbym pokazać swoje umiejętności i zaprezentować się z jak najlepszej strony – mówi Paweł Krysiak, na którego prawym fotelu zasiądzie Paweł Gacek z Bielska-Białej. – Za pomoc serdecznie dziękuję firmom: KRAUSE, Forpol – Auto Serwis Świdnica, Agencja Reklamowa Geospace, ZYWER Auto z Niemiec, Tech-Mol, Dźwigi GOLAK, Kamieniarstwo Zenon Kiszkiel, Psychotesty Piotr Robaszyński, PK Trans Piotr Kędzierski, Agata Trans Logistic, Stacja Paliw „U Emila”, Opał Maria Gajecka, Pomoc Drogowa Zaborowski, Kamieniarstwo Gromiec, Tech Plast, Pamuła, „Kawka”, Zakład Kamieniarski ZEN, a także Gminie Strzegom, Funduszowi Regionu Wałbrzyskiego i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Invest – Park” – wylicza grono sponsorów zawodnik ze Strzegomia.

Paweł Krysiak (fot. Łukasz Kufner)

Załoga Paweł Krysiak/Paweł Gacek, reprezentująca Automobilklub Ziemi Kłodzkiej, postawiła na Forda Fiestę R2, która w ubiegłym roku wyjeździła Mistrzostwo Polski w 4F. Samochód jest wypożyczany od Rafała Kręciocha (Mistrza Polski w 4F), a obsługiwał go będzie sprawdzony zespół Evo Tech z Wisły.

Ford Fiesta R2, którym dysponujemy, oczywiście nie umożliwia nam nawiązania kontaktu z czołówką Inter Cars RSMP, jednak będziemy starali się wykrzesać z niego tyle, ile się da. Szkoda tylko, że przed rajdem nie udało nam się zrobić testów. Mój trening odbędzie się dopiero na odcinku testowym rajdu, a pierwsza pętla będzie taka na rozjeżdżenie. Mój plan to przede wszystkim zero błędów – mówi Paweł Krysiak.

Gdzie oglądać?
Trasa rajdu biegnie przez kultowe, dobrze znane miejsca. Wieczorem w piętek, 21 kwietnia łatwo będzie także dotrzeć na superoes do Świdnicy. Wtedy da się zobaczyć start rajdu i uliczny odcinek. W sobotę, jak zawsze, warto wybrać się na walimskie patelnie, gdzie co roku przygotowywany jest specjalny punkt widokowy dla kibiców. Ten odcinek będzie pokonywany aż 3 razy. W niedzielę ciekawie może być na Kamionkach, gdzie położono nowy asfalt i raczej będzie ślisko. Ja osobiście lubię szybkie, techniczne partie z sekwencją zakrętów, a takich też nie brakuje. Mamy naprawdę fajną trasę, więc gdzie się nie pojedzie to można sporo zobaczyć. Zachęcam do kibicowania! – mówi Paweł Krysiak, podekscytowany inauguracją sezonu 2017 Inter Cars Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

45. Rajd Świdnicki – KRAUSE
1. runda Inter Cars RSMP – harmonogram

Etap 1 – piątek, 21 kwietnia 2017 r.
Ceremonia Startu – Świdnica, Rynek – 17:15
OS 1 Świdnica – Super OS CRUSAR – 19:03

Etap 1 – sobota, 22 kwietnia 2017 r.
Start – serwis/wyjazd 9:00
Park Serwisowy, OSiR Świdnica, ul. Ślaska 35 – 9:00, 12:47, 17:15
OS 2/5/8 Rościszów – Walim 1 / 2 /3 – 9:54, 13:56, 16:30
OS 3/6 Miłków – Kamionki 1 / 2 – 10:29, 14:31
OS 4/7 Wolibórz – Jodłownik 1 / 2 – 11:39, 15:41
Meta Etapu 1, OSiR Świdnica, ul. Ślaska 35 – 18:00

Etap 2 – niedziela, 23 kwietnia 2017 r.
Start – serwis/wyjazd 9:00
Park Serwisowy, OSiR Świdnica, ul. Ślaska 35 – 9:00, 12:15
OS 9/11 Kamionki – Walim 1 / 2 – 10:00, 13:30
OS 10/12 Zagórze – Walim 1 / 2 (Power Stage) – 10:48, 14:18
Ceremonia Mety Rajdu – Świdnica, Rynek – 15:40

Automobilklub Ziemi Kłodzkiej