Uczennice z Zespołu Szkół Nr 7 w Wałbrzychu zakwalifikowały się do półfinału IV edycji prestiżowego konkursu kulinarnego „Zgotuj sobie sukces”. O nagrodę główną – 10 tys. złotych, staż w zagranicznym hotelu i nagrody dla szkoły powalczą już w połowie listopada w Warszawie.

 

W wiosennych eliminacjach do IV edycji konkursu kulinarnego „Zgotuj sobie sukces” udział wzięło 56 zespołów ze szkół o profilu gastronomiczno-hotelarskim z całej Polski. Do półfinału zakwalifikowały się 24 dwuosobowe ekipy, wśród nich reprezentantki Wałbrzycha. O sukcesie decydował autorski przepis młodych kucharek uwzględniający obowiązkowe składniki – w tym roku były to polędwica wieprzowa i borowik mrożony. Podczas półfinału, który odbędzie się 15 listopada w Warszawie, międzynarodowe jury wyłoni 12 finalistów. Dzień później (16 listopada) powalczą oni o nagrodę główną – 10 000 zł i staż w ekskluzywnej kuchni w zagranicznym hotelu oraz nagrody dla szkoły.

 

Uczniowie i uczennice, którym udało się przejść eliminacje, w półfinale i finale konkursu będą walczyli wg zasad sprawdzonych w poprzednich edycjach. Prace konkursowe składać się będą z II dania głównego i deseru (po 6 porcji), a uczestnicy będą musieli przygotować je w ciągu 1 godziny na podstawie przepisu według własnego pomysłu przy użyciu produktów z „BLACK BOX”, które poznają tuż przed rozpoczęciem pracy. Propozycje konkursowe oceniać będzie międzynarodowe jury, które pod uwagę weźmie oryginalność, wygląd i smak dań oraz technikę ich przygotowania. W finale prace poddane będą dodatkowej ocenie przez jury komplementarne, do którego zaproszeni zostaną znani dziennikarze i krytycy kulinarni.

 

Konkurs kulinarny to giełda talentów i możliwość zaprezentowania swoich możliwości – mówi Grzegorz Kazubski z Makro. Często już na tym etapie otwierają się pierwsze drzwi do kariery zawodowej.

 

Konkurs „Zgotuj sobie sukces” organizowany jest pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, jedynej polskiej organizacji, która należy do Światowego Stowarzyszenia Kucharzy. Konkurs ma już swoją renomę – mówi Grzegorz Kazubski. Z roku na rok coraz więcej młodych adeptów sztuki kulinarnej pragnie zweryfikować swoje umiejętności i wizję tego zawodu. Okazja ku temu jest niepowtarzalna, ponieważ nasz konkurs wyróżnia się między innymi tym, że w jury zasiadają międzynarodowi eksperci. To daje pełną gwarancję obiektywności i bardzo wysokiego poziomu konkursu. Wszystko odbywa się zgodnie ze standardami WACS (Word Association of Chefs Societies – Światowe Stowarzyszenie Kucharzy) – dodaje.

 

Tegoroczna, IV już edycja konkursu różni się jednak od pozostałych. Pierwsze trzy edycje konkursu odbywały się wg jednej formuły: szkolne zespoły przygotowywały swoje autorskie przepisy na danie konkursowe z wykorzystaniem obowiązkowych, wskazanych przez organizatora produktów. Następnie wraz ze zdjęciem potrawy przesyłały je na początku września jako zgłoszenie konkursowe. Dalej profesjonalne jury wybierało półfinalistów. W tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy eliminacje – tłumaczy Grzegorz Kazubski, szef Akademii Efektywnej Przedsiębiorczości HoReCa w MAKRO Cash & Carry. To efekt naszych rozmów z nauczycielami i doświadczeń z poprzednich edycji konkursu. Wysłuchaliśmy głosów krytycznych mówiących, że uczniowie z Warszawy mają większe szanse na dobre praktyki, a szkoły z mniejszych miast przegrywają już na wstępie. Wiosną zaprosiliśmy zatem uczestników IV edycji do naszej profesjonalnej kuchni, gdzie mogli przygotować swoje popisowe dania konkursowe. Do dalszego etapu konkursu wybraliśmy 24 najlepsze zespoły, w których są reprezentacje z Katowic, Krakowa, Warszawy, Szczecina, Bielska-Białej, Łodzi, Opola, ale i mniejszych miast: Rybnika, Tarnowskich Gór,, Wyszkowa, Przasnysza, Grodziska Maz. Otwocka, Małkini Ostrołęki, Wałbrzycha, Piły czy Jeleniej Góry. – wylicza Kazubski. Słowem – profesję kucharza chcą uprawiać wszyscy – jak Polska długa i szeroka.

 

O tym, że warto uczestniczyć w podobnych konkursach świadczy sukces ekipy młodzieżowej reprezentującej Polskę w międzynarodowej olimpiadzie kulinarnej, która odbyła się w dniach 6 – 7 października w Erfurcie. Polska ekipa, wśród której byli również laureaci poprzednich edycji konkursu „Zgotuj sobie sukces” przywiozła z Niemiec brązowy medal.

 

Organizator konkursu „Zgotuj sobie sukces” – firma MAKRO Cash & Carry zleciła w związku z nim badanie opinii publicznej, w którym Instytut „Homo Homini” pytał Polaków, czy zawód kucharza cieszy się w naszym kraju uznaniem. Twierdzącej odpowiedzi udzieliło aż 83% respondentów. Jednocześnie co drugi z nas uważa, że aby zostać dobrym kucharzem, należy ukończyć profesjonalną szkołę lub kurs przygotowujący do zawodu.