Dzień Świętego Mikołaja to czas radości, zabawy i uśmiechu. Jest to również czas, w którym odczuwamy najsilniejszy związek z naszymi rodzinami. Jednak nie wszystkie dzieci czekają na to święto z utęsknieniem. Dla dzieci z rodzin biednych i patologicznych Dzień Świętego Mikołaja jest zwykłym, szarym dniem, który Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku chciałoby zamienić w czas nadzwyczajny.

 

 

 

Na 9 grudnia 2012 roku zaplanowano zorganizowanie całodniowej wyprawy, prowadzonej zabytkowym parowozem Tkt48-18, który odwiedzi dzieci z Jaworzyny Śląskiej, Świdnicy, Świebodzic i Żarowa.

 

Na każdej ze stacji Święty Mikołaj i jego pomocnicy będą rozdawać prezenty świąteczne biednym dzieciom, wybranym przez samorządy lokalne. Św. Mikołaj nie zapomni również o innych dzieciach, które pojawią się na dworcach kolejowych. Im także rozda drobne upominki.

 

Projekt ten wesprze Policja z miast, w których pojawi się Mikołaj w ramach akcji „Bezpieczny Święty Mikołaj”. W zeszłorocznym projekcie uczestniczył Komisarz Lew, który pouczał dzieci, jak zachowywać bezpieczeństwo w poszczególnych sytuacjach.

 

Organizacja „Pociągu Świętego Mikołaja” oraz przygotowanie paczek świątecznych dla dzieci pociąga za sobą koszty finansowe, których Muzeum nie jest w stanie pokryć samodzielnie. Prosimy więc w imieniu organizatorów o wsparcie finansowe firm, przedsiębiorstw oraz prywatnych darczyńców. Liczymy na pomoc i wsparcie mając nadzieję, że wspólnie uda się zapewnić ubogim dzieciom szczęśliwe Mikołajki.