Dziś rozpoczyna się 3-dniowe święto muzyki niezależnej. Świdnicki Klub Bolko będzie areną kilkunastu koncertów, pokazów filmów i warsztatów. Wszystko to w ramach Truskawka Fest, którego headlineram jest Dezerter.

Truskawka Fest 2016 - plakat

Mimo że nie w Parku Centralnym jak w latach poprzednich, to tegoroczny Truskawka Fest będzie na pewno o wiele bardziej atrakcyjny pod względem programu. Wystąpi aż 4 wykonawców pozakonkursowych: Dezerter [punk rock], Hańba! [folk punk], People of the Haze [rock], Tropy [alternatywa]. Będzie też możliwość obejrzenia 2 muzycznych filmów dokumentalnych („Do It Together”, „Every Other Summer”) i wzięcia udziału w warsztatach fotografii koncertowej oraz sitodruku.

W gronie zespołów konkursowych, które powalczą o nagrodę w wysokości 2000 zł, są: Anty Klerykał [Sokołowsko – punk rock], Białe Drzewa [Strzegom – rock], Crash The Night [Mieroszów – rock], Rohele [Świdnica – grunge], Sufit [Mieroszów – hardcore/punk], Silentlive [Wałbrzych – pop/rock].

Tegoroczne jury będą tworzyć:

  • Adam Adamski – od 2004 roku organizator i producent koncertów m.in. pod marką Core – poration. Zorganizował, głównie we Wrocławiu, przeszło 200 imprez w szeroko pojętych klimatach rockowo-metalowych. Współpracował z takimi kapelami jak Madball, Tides From Nebula, Decapitated, Napalm Death, Vader. Od dzieciństwa zagorzały fan muzyki, kolekcjoner płyt i miłośnik koncertowego stylu życia.
  • Bart Rojewski – od wczesnych lat 90-tych mocno związany z opolską sceną muzyczną. Bębniarz metalowego zespołu Sirrah a także Thrill You i Rotting Corpse. Z pierwszymi dwoma kilkukrotnie meldował się na deskach festiwalu Castle Party. Prowadził autorskie audycje radiowe penetrujące ciemną stronę rocka, współorganizator koncertów i wyjazdów na muzyczne festiwale. Obecnie doradca klienta w świdnickim salonie Empik. W wolnej chwili oświetleniowiec legendarnych Fields of the Nephilim i paru innych zespołów a jako DJ Carl gra sety z pogranicza goth rock/new wave/cold/post punk i regularnie występuje podczas Castle Party Fest.
  • Jacek Jaroszewski – pierwszą gitarę wziął do ręki w 1982 przy harcerskim ognisku. A potem już poleciało: pierwszy Kosmos, pierwsze zespoły, pierwszy Jarocin. W 1986 założył Karę Śmierci, z którą zagrał dwukrotnie na Truskawce w latach 80-tych, oraz w Jarocinie w 1989. Od tego też roku, wspólnie z kolegami zaczął organizować koncerty w Dzierżoniowie. W sumie kilkaset. Już w tamtych latach zainteresował się realizacją dźwięku i tym zajmuje się do tej pory. Współpracował z wieloma niezależnymi zespołami: Będzie Dobrze, Something Like Elvis, Potty Umbrella, Soomood. Obecnie organizuje i nagłaśnia koncerty w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury. Jest również realizatorem zespołu Dagadana. Pomimo nawału pracy nadal chętnie wybiera się na koncerty i festiwale i nie szczędzi grosza na bilety.

Bartosz Łabuda, Świdnicki Ośrodek Kultury