Colours of Ostrava 2016W lipcu, w czeskiej Ostrawie, już po raz piętnasty zagoszczą międzynarodowe gwiazdy, światowej klasy muzycy i niezależne zespoły spod znaku „world music”. Od 14 do 17 lipca 2016 wielokrotnie nagradzany festiwal Colours of Ostrava przyciągnie do Czech największe sławy muzyki popularnej i alternatywnej, jazzu, folku, rocka czy elektroniki. Urokliwy, postindustrialny kompleks dawnej huty Dolní Vítkovice w Ostrawie po raz kolejny zgromadzi tysiące uczestników na cztery dni kulturalnego wypoczynku i muzycznej zabawy.

Miniona edycja festiwalu zgromadziła rekordową liczbę ponad 40 tys. uczestników, którzy bawili się pod 12 scenami i skorzystali z prawie 200 – nie tylko muzycznych – atrakcji. W 2014 festiwal Colours of Ostrava trafił do finału prestiżowej nagrody Festival Awards w kategorii Best Major European Festival.

W trakcie ubiegłorocznej edycji W Ostrawie wystąpili tacy artyści jak Björk, Kasabian, Rudimental, St. Vincent, Mika, Clean Bandit, Caribou, Rodrigo y Gabriela, José González, The Cinematic Orchestra, Swans, Klangkarussell, Dillon, Roni Size & Reprezent, Avishai Cohen, Black Strobe, projekt Sly & Robbie meet Nils Petter Molvær i wielu, wielu innych! Polskę reprezentowali Bokka, Marika, duet The Dumplings oraz Kapela ze Wsi Warszawa.

Line-up tegorocznej edycji otwierają Underworld – legenda w świecie elektronicznej muzyki tanecznej. Znani ze znakomitej ścieżki dźwiękowej do filmu „Trainspotting”, gdzie znalazł się ich kultowy utwór „Born Slippy”. Panowie Hyde i Smith tworzą i przyjaźnią się od wczesnych lat 80-tych, a o klimatach electro wiedzą naprawdę wszystko.

Underworld
Underworld

W Ostrawie co rok goszczą zarówno wielkie gwiazdy światowej muzyki, jak i niezależni wykonawcy. Na przestrzeni ostatnich lat pojawiali się tu tacy artyści jak: Robert Plant (Led Zeppelin), MGMT, The National, Bastille, John Newman, ZAZ, The Asteroids Galaxy Tour, Jamie Woon, Chet Faker, Emiliana Torrini, Sigur Rós, The xx,Woodkid, The Knife, Alanis Morissette, The Cranberries, Sinead O’Connor, Bobby McFerrin, Mariza, Jamie Cullum, Janelle Monae, Gipsy Kings, Michael Nyman czyAnimal Collective. Na festiwalu nie brakuje też polskich akcentów – w Czechach reprezentowały nas już m.in. Anna Maria Jopek i Maria Peszek.

Cztery lipcowe dni w Ostrawie to nie tylko wielkie święto muzyki, ale również okazja do fantastycznej wakacyjnej zabawy i odpoczynku dla całej rodziny. W skład festiwalowych atrakcji wchodzi szereg warsztatów, panele dyskusyjne oraz projekcje filmowe, a także występy teatralne i cyrkowe. Najmłodsi na festiwalowym terenie również znajdą coś dla siebie – oprócz licznych stoisk z grami i rozrywkami, czekają na nich specjalne strefy zabaw z profesjonalnymi opiekunami.

Atrakcje czekają także na wszystkich, którzy lubią aktywny wypoczynek i turystyczne wyprawy. W Ostrawie zwiedzić można m.in. Zamek Śląskoostrawski, stary Rynek oraz muzea. Niekwestionowaną atrakcją w całej okolicy jest obszar Dolnych Vitkovic, na terenie którego odbywa się festiwal. Stare piece i struktury przemysłowe, zerdzewiałe konstrukcje i odrestaurowane budowle – ze względu na szczególny charakter, teren dawnej huty Vitkovice ogłoszony został narodowym zabytkiem kultury, który po prostu trzeba zobaczyć.

Więcej informacji na colours.cz.