CesarzCesarzowa Cixi oczami Jung Changowa wdowa Cixi. Konkubina, która stworzyła współczesne Chiny, to książka autorstwa Jung Chang. Autorka stawia przede wszystkim na detale. Skrupulatnie odtworzona biografia Cixi ma dowodzić głównej tezie tej książki – Cixi była sprytna. Potrafiła tak pokierować biegiem wydarzeń, by okoliczności przemawiały na jej korzyść, do tego miała umiejętności i cechy, które pozwoliły jej właściwie rozgrywać karty. Wiedziała kogo sobie zaskarbić i czyja przychylność stanie się cenna. Przyszła cesarzowa już od najmłodszych lat zdawała się wiedzieć, że więcej zdziała przebiegłością niż otwartą konfrontacją.

Sama Cixi przeżyła życie nietuzinkowe – w wieku szesnastu lat wygrała ogólnokrajowe wybory cesarskich nałożnic i dołączyła do haremu w Zakazanym Mieście. Po śmierci cesarza tron przypadł jej kilkuletniemu synowi, a Cixi szybko zorganizowała przewrót pałacowy i objęła faktyczną władzę w państwie. Jednak jako kobiecie nigdy nie wolno jej było oficjalnie objąć tronu. Rządziła ukryta za zasłoną, otaczali ją eunuchowie. W książce nie brak także opisu tragicznej miłości władczyni, która zakochała się w jednym z eunuchów, a chwila słabości nie wyszła jej na dobre.

Cixi była także władczynią postępową. To za jej rządów w Chinach rozwinął się przemysł, powstała pierwsza kolej, zmodernizowano armię, wprowadzono elektryczność, telegramy i fotografię. Zniesiono karę „śmierci przez tysiąc cięć” oraz zwyczaj bandażowania stóp dziewczynkom.

Największym atutem książki jest jednak doskonałe udokumentowanie każdego detalu. Ogromnej większości cytowanych w tej książce źródeł nie widział i nie używał dotąd nikt spoza Chin.