Poniżej cytujemy w całości list nadesłany przez naszego czytelnika.

Do P.T. Decydentów w sprawie komunikacji miejskiej (strona internetowa – i nie tylko):

Szanowni Państwo,
Macie nowoczesny tabor. Obawiam się jednak, że jest to jedyna rzecz, za którą można Was pochwalić.

Faktem opublikowania specjalnej instrukcji potwierdzacie, że Wasz rozkład jazdy jest systemem nieprzejrzystym i pogmatwanym. Weźmy taki przykład:
Postępuję wg Waszej instrukcji. Szukam połączenia Szczawno (Solicka) – Jedlina Zdrój (Plac Zwycięstwa). Pokazują się 2 opcje (jeżeli wpadnę na to, że jest to menu rozwijalne – pokażą mi się dalsze). Wybieram „Jedlina Zdrój Uzdrowisko”. Klikając dalej zgodnie z instrukcją pokazuje się rozkład jazdy linii 5 KIERUNEK DOCELOWY JEDLINA-ZDRÓJ UZDROWISKO.
Między godziną 9:00 a 10:00 mam do wyboru 4 autobusy do Jedliny „bez gwiazdki”. INFORMACJA TA JEST FAŁSZYWA!!! Autobusy jadą, ale (tylko) do Rusinowej.

Inny przykład: używam „wyszukiwarki połączeń”. Przystanek początkowy: Solicka. (Mój) przystanek docelowy: Jedlina, Plac Zwycięstwa – w wykazie BRAK!

Wracam do wyszukiwania po numerze linii. Tym razem chodzi o połączenie Solicka – Zamek Książ autobusem nr 8. Pokazuje mi się rozkład jazdy KIERUNEK DOCELOWY DWORZEC MIASTO ZJAZD. W tym momencie tracę zainteresowanie Waszym nieprofesjonalnym rozkładem jazdy i chęcią na odkrywanie dalszych jego mankamentów.

Idę więc na przystanek i studiuję rozkład jazdy. I tu ewenement – na rozkładach brak jest PODSTAWOWEJ informacji – kierunku docelowego (przystanku końcowego). TO SIĘ W GŁOWIE NIE MIEŚCI!!! Zawstydzić Was mogą przewoźnicy prywatni: na swoich skromnych, czarno-białych rozkładach zawarli wszystkie podstawowe informacje: przystanek (np. Solicka), kierunek (np. Rusinowa) i trasa („w streszczeniu”).

Truizmem jest stwierdzenie, że kompletne oraz przejrzyste (i prawidłowe) informacje mają znaczącą wartość, zwłaszcza przy trasach wielowariantowych (przykładem jest linia 5). Wydawałoby się, że ten fakt jest oczywisty, jednak – jak się okazuje – nie dla wszystkich.

Schemat połączeń dostępny jest na nielicznych przystankach. Warto by rozszerzyć listę takich przystanków, m.in. o wspomniany już przeze mnie przystanek Solicka – co byłby cenną informacją dla turystów/kuracjuszy rozpoczynających swoje wyjazdy ze Szczawna. Nie każdy jest na tyle zapobiegliwy, aby wydrukować taki schemat z Waszej strony i nosić go przy sobie. Nawiasem mówiąc schemat obejmuje tylko Wasze linie (co można jeszcze zrozumieć); szkoda jednak, że nie jest dostępny (chociażby na innej stronie) kompleksowy schemat (obejmujący również przewoźników prywatnych).

Inna uwaga dotyczy dostępności biletów. Co stoi na przeszkodzie, aby kierowcy dysponowali również biletami po 5 zł (nawet, jeśli są one mało popularne)? Dlaczego, chcąc kupić taki bilet trzeba się specjalnie udać do Waszego punktu sprzedaży???

Andrzej (podawanie pełnych danych osobowych nie uważam w tym przypadku za konieczne)