Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski to impreza przeznaczona dla miłośników twórczości tego wybitnego reżysera oraz tych kinomanów, którzy traktują film jako inspirację i pretekst do rozmowy, wymiany poglądów i kreacji artystycznej. Na festiwalu spotkać można znane osobistości świata filmowego, obejrzeć wyselekcjonowane filmy i spektakle, uczestniczyć w warsztatach i panelach dyskusyjnych, posłuchać znakomitej muzyki.

Sokołowsko – malownicza miejscowość położna 10 km od Wałbrzycha – nieprzypadkowo jest miejscem tego festiwalu – Krzysztof Kieślowski spędził w nim część swojego dzieciństwa. Parokrotnie powracał do niego, gdy był już znanym filmowcem. W roku 1973 nakręcił tam dokument pt. „Prześwietlenie”. Wspominał o Sokołowsku w licznych wywiadach oraz w swojej „Autobiografii”. Dzisiaj Sokołowsko pielęgnuje pamięć o nim. Z inicjatywy Fundacji Sztuki Współczesnej IN SITU imieniem reżysera nazwano jeden z placów, odrestaurowano zabytkowy kinoteatr „Zdrowie”, który kiedyś odwiedzał. W Sokołowsku powstaje też Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.

Tegoroczna, 5. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski odbędzie w dniach od 4 do 6 września. Tradycyjnie już, jeden film fabularny Kieślowskiego – tym razem „Przypadek” , i jeden dokumentalny – „Życiorys”, stanowią oś programową festiwalu. Hasło przewodnie brzmi „Są przypadki, są życiorysy”.

"Przypadek" (fot. Archiwum Studio Filmowe TOR)
„Przypadek” (fot. Archiwum Studio Filmowe TOR)

„Przypadek”, nasycony pokoleniowymi i autobiograficznymi śladami, przenikliwie syntetyzuje powojenną „osobowość Polaka”. Realizowany w czasie gorączki „Solidarności”, ukończony w stanie wojennym, przez sześć lat leżał na półkach. Mimo to okazał się szalenie uniwersalny. (…) Po śmierci Kieślowskiego „Przypadek” zaczęto analizować na wszelkie możliwe sposoby. Poświęcono mu wiele artykułów, esejów i rozpraw. Okazał się też inspirujący dla fabularzystów. Jedna z idei filmu („co mogło się zdarzyć, gdyby…”) została podjęta m.in. w „Przypadkowej dziewczynie” Petera Howitta i „Biegnij Lola, biegnij” Toma Tykwera. (…) W „Przypadku” pierwszoplanową rolę (Witka) świetnie zagrał Bogusław Linda. Otrzymał za nią nagrodę na FPFF w Gdańsku (dzisiaj – Gdyni). Notabene aż cztery z sześciu filmów, w których ten aktor zagrał w roku 1981, zablokowała cenzura. Kiedy je zwolniła, Linda był już innym człowiekiem. I wsiadł już do nowego pociągu. – Stanisław Zawiśliński, Magazyn Filmowy SFP.

Wśród filmów fabularnych zaprezentowanych na festiwalu znajdą się tytuły takie jak „Biegnij Lola, biegnij” Toma Tykwera, „Fotograf” Waldemara Krzystka, „Lewiatan” Andrieja Zwiagincewa, „Dreszcze” Wojciecha Marczewskiego. Blok dokumentalny to m.in. „Uciekinier z Nowego Jorku” Michael’a Oberta, „Nadejdą lepsze czasy” Hanny Polak, „Efekt Domina” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Nieobecność” Magdaleny Łazarkiewicz. W sekcji festiwalowej Młode Kino pokazane zostaną obrazy najmłodszego pokolenia twórców filmowych.

W tym roku Festiwal Hommage à Kieślowski nawiązał współpracę z czeskim festiwalem Letní filmová škola Uherské Hradiště, czego efektem będzie blok czeski, w którym zostaną pokazane filmy „Cesta ven” Petra Václava oraz „Olga” Miroslava Janka, nagrodzone Czeskimi Lwami 2015 w kategoriach : najlepszy film fabularny oraz najlepszy film dokumentalny.

Projekcje filmowe odbywać się będą w sokołowskim kinoteatrze „Zdrowie” oraz w kinach plenerowych – w przepięknym Parku Zdrojowym przy zabytkowym sanatorium dr. Brehmera i na skwerze im. Krzysztofa Kieślowskiego.

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski odbywa się pod honorowym patronatem Pani Marii Kieślowskiej.

Festiwal Hommage à Kieślowski skupia się wokół autorskiego i ambitnego kina – mówi Zuzanna Fogtt Prezes Fundacji In Situ, organizator festiwalu – Zdecydowaliśmy się pójść za naszym mistrzem i kierujemy się sformułowaną przez niego ideą by „patrzeć głęboko, a nie szeroko”. Jesteśmy blisko człowieka i spraw jemu bliskich, sądzimy, że to właśnie jest powodem rosnącego z roku na rok zainteresowania publiczności, a impreza zyskała sobie dużą popularność i znaczenie na mapie kulturalnej regionu Dolnego Śląska.

www.hommageakieslowski.pl
www.facebook.com/HommageaKieslowski