Z Wałbrzycha kierować się można dwiema trasami: przez Świebodzice i Bolków lub przez Kamienną Górę. Dojeżdżamy do Marciszowa gdzie szukamy skrętu na Wieściszowice. Nie powinno być z tym problemu bo Kolorowe Jeziorka są oznaczone tablicami kierunkowymi. Przed wejściem do Parku Krajobrazowego jest parking, na którym można zostawić samochód.

Foto: Propozycja na weekend - Kolorowe Jeziorka

Pierwsze jeziorko – Purpurowe – znajduje się tuż za bramą wejściową. Powstało ono w miejscu dawnej kopalni łupków pirytonośnych „Nadzieja”, założonej w 1785 r. Pierwsza, dolna cześć wyrobiska to labirynt suchych wąwozów i zakamarków o stromych ścianach pozbawionych roślinności. Powyżej znajduje się większa część odkrywki, której dno wypełnia jeziorko. Piryt zawarty w skałach daje mu jego niesamowite zabarwienie.

Kierując się zielonym szlakiem po chwili można dotrzeć do Błękitnego Jeziorka. Jeziorko jest czasami nazywane Turkusowym. Spowodowane jest to sporem nad określeniem jego barwy. Okazuje się jednak, że jeziorko przybiera określony kolor, w zależności od pory roku (ściślej: od temperatury wody) – wiosną jest intensywnie niebieskie, latem zaś turkusowe.