Z Podwórka na Stadion o Puchar TymbarkuPo trzech dniach pasjonującej rywalizacji poznaliśmy piłkarskich mistrzów województwa dolnośląskiego do lat 8, 10 i 12. W zakończonym finale wojewódzkim XV edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” triumfowały zespoły SP 2 Milicz i Fundacja Olympic Wrocław w kategorii U-8, UKS Wołów i UKS Kiełczów Academy w kategorii U-10, a także UKS Pęgów i UKS Gryf Świdnica w U-12. Zwycięskie drużyny U-10 i U-12 będą filarem reprezentacji województwa dolnośląskiego w finale ogólnopolskim, który rozstrzygnie się już 2 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Finały województwa dolnośląskiego zostały rozegrane w dniach 14-16 kwietnia na murawie Stadionu OSiR, przy ul. Śląskiej 35a w Świdnicy. Zmagania dzieci były częścią prawdziwego festiwalu futbolu, w którym uczestniczyli rodzice, trenerzy oraz sympatycy piłki nożnej dopingujący reprezentantów swoich miast i szkół. Pierwszego dnia o miano najlepszych walczyły dziewczęta i chłopcy w kategorii U-12, drugiego na murawę wybiegły drużyny w kategorii U-10, a trzeciego mali piłkarze i piłkarki do 8. roku życia. Łącznie w rozgrywkach wzięło udział aż 107 drużyn.

W żeńskim finale kategorii U-8 SP 2 Milicz pokonał 1-0 UKS Wołów. Paweł Sorbicki, trener zwycięskiej drużyny pozytywnie ocenił występ zawodniczek i tegoroczną edycję Turnieju – Dzisiaj wszystko potoczyło się po naszej myśli. Super pogoda i fantastyczna atmosfera. Dziewczyny są zachwycone i jestem z nich dumny, bo dały z siebie sto procent. Już od pierwszej edycji gramy w tym turnieju, najpierw z chłopcami, a od 5 lat z dziewczynkami, więc tym bardziej cieszy końcowy sukces.

Zwycięska drużyna dziewcząt U-8 SP 2 Milicz (fot. A.Kraszewski)
Zwycięska drużyna dziewcząt U-8 SP 2 Milicz (fot. A.Kraszewski)

Natomiast wśród chłopców zwycięstwo odnieśli podopieczni Dariusza Sztylki – Fundacja Olympic Wrocław, którzy wynikiem 8-0 pokonali UKS Olimpijczyk Wałbrzych. Zagraliśmy świetny turniej. W ekstra warunkach zaprezentowaliśmy się rewelacyjnie. Choć powiem szczerze, że niektóre drużyny nas zaskoczyły. Na początku stres chłopcom jeszcze dokuczał, ale z każdym meczem było coraz lepiej. Gramy z podniesioną głową i to mnie cieszy. Dużo uśmiechu pojawiło się u chłopców i to jest najważniejsze! – powiedział dumny trener chłopców.

Zwycięska drużyna chłopców U-8 Fundacja Olympic Wrocław (fot. A.Kraszewski)
Zwycięska drużyna chłopców U-8 Fundacja Olympic Wrocław (fot. A.Kraszewski)

W rywalizacji dziewczynek do lat 10 najlepszy okazał się zespół UKS Wołów, który pokonał wynikiem 8-1 SP 2 Milicz. Po meczu trenerka Agnieszka Nowak nie kryła zadowolenia – Rewelacyjny dzień za nami. Podczas dzisiejszych gier towarzyszyły nam ogromne emocje i ciężka rywalizacja. My grałyśmy swoje i ciężko walczyłyśmy, by na końcu móc się cieszyć. Zobaczymy na co będzie nas stać w finale ogólnopolskim. Jechaliśmy tutaj po to, by się bawić i to się w stu procentach udało. Uważam, że dla wszystkich drużyn celem turnieju zdecydowanie nie jest rywalizacja i wygrywanie, a dobra zabawa. Dziewczynki były tak zmotywowane, że od początku do końca wiedziały, że wygrają. Pewność siebie z nich kipiała, aż musiałam je trochę tonować. Teraz zostało dwa i pół tygodnia do finału w Warszawie. Czeka nas ciężka praca i będziemy walczyć o swoje.

Zwycięska drużyna dziewcząt U-10 UKS Wołów (fot. A. Kraszewski)
Zwycięska drużyna dziewcząt U-10 UKS Wołów (fot. A. Kraszewski)

Do grona najlepszych piłkarzy województwa dolnośląskiego w kategorii U-10 dołączył zespół UKS Kiełczów Academy, który wygrał 3-0 z UKS Lechia Dzierżoniów. Słów radości nie szczędził trener Grzegorz Lew – Wszyscy jechaliśmy do Świdnicy z nadzieją o wygranej. Chłopcy nawet o tym śnili podczas drogi na turniej. Chcieliśmy walczyć i dać z siebie wszystko, a teraz marzenia się spełniły. Chciałbym podziękować wszystkim rodzicom, dzieciom i opiekunom, bo to głównie ich sukces. Pierwszy raz będziemy grali w finale ogólnopolskim, jednak nie będziemy przeprowadzali żadnych specjalnych treningów. Spokojnie swoim rytmem i do Warszawy.

Zwycięska drużyna chłopców U-10 UKS Kiełczów Academy (fot. A. Kraszewski)
Zwycięska drużyna chłopców U-10 UKS Kiełczów Academy (fot. A. Kraszewski)

W kategorii U-12 bezkonkurencyjne okazały się dziewczynki z drużyny UKS Pęgów, które wynikiem 3-1 pokonały PSP 21 Wałbrzych. Po zakończeniu spotkania trenerka Alicja Pawlak oceniła występ swoich zawodniczek – Świetny dzień, pełen emocji. Dziewczyny spisały się dzisiaj znakomicie, grały świetnie aż ręce same składały się do oklasków. W półfinale mimo niekorzystnego wyniku na początku pokazały prawdziwy charakter i jestem z nich bardzo dumna. Byliśmy już na finałach ogólnopolskich i wiemy jak to wygląda, więc dalej robimy swoje i jedziemy po dobrą zabawę, przygodę i lekcję piłki.

Zwycięska drużyna dziewcząt U-12 UKS Pęgów (fot. A. Kraszewski)
Zwycięska drużyna dziewcząt U-12 UKS Pęgów (fot. A. Kraszewski)

W męskim finale U-12 najlepsi byli chłopcy reprezentujący UKS Gryf Świdnica zwyciężając z SP Smolnik 9-1. Mariusz Krupczak, trener drużyny pozytywnie ocenił poziom rozgrywek i emocje im towarzyszące – Pomimo że pogoda nas nie rozpieszczała, to wygraliśmy turniej po ciężkiej walce. Jestem zadowolony z postawy chłopaków. Dwa lata temu podczas finałów ogólnopolskich w Gdyni zajęliśmy drugie miejsce i teraz fajnie by było przynajmniej powtórzyć ten sukces. Musimy trochę stonować euforię i robić swoje, przy tym się świetnie bawiąc.

Zwycięska drużyna chłopców U-12 UKS Gryf Świdnica (fot. A. Kraszewski)
Zwycięska drużyna chłopców U-12 UKS Gryf Świdnica (fot. A. Kraszewski)

Jednym z celów Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest wyłanianie piłkarskich talentów, dlatego trenerzy drużyn, które wygrały finały wojewódzkie mogą dobrać do swojego podstawowego składu po 2 wyróżniających się zawodników z przegrany zespołów. W finale ogólnopolskim rywalizować będą reprezentacje poszczególnych województw.

Znamy mistrzów Dolnego Śląska, którzy w Wielkim Finale powalczą o Puchar Tymbarku

WIELKI FINAŁ I NAGRODA GŁÓWNA

Zwycięzcy finałów wojewódzkich w kategorii U-10 i U-12 zagrają w finale ogólnopolskim, który już po raz drugi rozegrany zostanie w Warszawie. Najlepsze drużyny XV edycji poznamy 2 maja na Stadionie Narodowym bezpośrednio przed Finałem Pucharu Polski. Nagrodą Główną XV edycji będzie Puchar Tymbarku oraz wyjazd na jeden ze szlagierowych meczów Reprezentacji Polski. Natomiast w kategorii U-8 rywalizacja o Puchar Tymbarku, zakończyła się właśnie na poziomie wojewódzkim.

Turniej przyszłych Reprezentantów Polski

Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największe rozgrywki dla dzieci w wieku szkolnym w Europie. Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, a głównym sponsorem od dziewięciu lat jest firma Tymbark. Celem Turnieju jest zachęcanie uczniów szkół podstawowych do uprawiania sportu, wyłanianie piłkarskich talentów oraz spełnianie dziecięcych marzeń.

Podczas swojej 15-letniej historii Turniej był początkiem piłkarskiej przygody dla wielu obecnych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych: Arkadiusza Milika, Marcina Kamińskiego, Piotra Zielińskiego, Tomasza Kędziory, Bartosza Salamona, Bartosza Bereszyńskiego, Gracjana Horoszkiewicza, Igora Łasickiego, Karola Żwira, Filipa Jagiełło, Michała Bartkowiaka, oraz Pauliny Dudek.

Wyniki końcowe drużynowe i indywidualne:

zpodworkanastadion.pl