www.planetaenergii.pl
www.planetaenergii.pl

Próba przetrwania całego dnia bez korzystania z prądu, budowa obwodu elektrycznego czy wycieczka do skansenu, to tylko niektóre z pomysłów zrealizowanych przez uczniów z Wałbrzycha w ramach programu „Planeta Energii”. Dzięki swojej kreatywności dzieci z klasy I B i pani Beata Kolczyńska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 30 znaleźli się wśród zwycięzców V edycji organizowanego przez Grupę Energa konkursu edukacyjnego, a do Wałbrzycha na dwa dni zawita mobilne centrum nauki „Planeta Energii” otwarte dla wszystkich mieszkańców.

Warunkiem uczestnictwa w programie było przeprowadzenie co najmniej trzech lekcji dotyczących energii elektrycznej – w oparciu o otrzymane od Grupy Energa materiały dydaktyczne – oraz realizacja dodatkowych działań autorskich. Następnie należało złożyć sprawozdania z przeprowadzonych działań. Autorzy dziesięciu najciekawszych i najbardziej pomysłowych lekcji wygrali dwudniową wizytą mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w swoim mieście. Co ważne – miasteczko mogą odwiedzać nie tylko dzieci ze zwycięskiej klasy, ale także najmłodsi uczniowie szkół podstawowych z okolicy, a w godzinach popołudniowych wszyscy chętni mieszkańcy.

Pomysłowość dzieci z klasy I B i pani Beaty Kolczyńskiej z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 30 im. Armii Krajowej w Wałbrzychu została doceniona przez konkursowe jury.

Udział w konkursie to dla pedagogów znakomita okazja, by wyjść poza schemat zwykłych zajęć szkolnych i w kreatywny sposób poprowadzić lekcje na temat prądu. Pani Beata Kolczyńska podjęła to wyzwanie i zrealizowała z dziećmi szereg różnorodnych aktywności, dzięki czemu znalazła się wśród laureatów konkursu – mówi Marta Dankowska, koordynator programu z Biura Marketingu i Komunikacji Energa SA. – Gratulujemy zwycięstwa i już dziś serdecznie zapraszamy mieszkańców Wałbrzycha do wizyty w naszym mobilnym centrum nauki.

Mobilne centrum nauki Energi zaskoczy dzieci i dorosłych liczbą atrakcji. Na gości czekają m.in. kosmiczny Energobus – laboratorium na kółkach ze ścieżką dydaktyczną przedstawiającą historię prądu od elektronu do elektrowni, fascynujące eksperymenty i doświadczenia prowadzone przez pracowników akademickich, projekcja filmu 3D oraz multimedialne zabawy i quizy. Wizyta w miasteczku to doskonała okazja, by zdobyć cenną wiedzę, ale także szansa, by się sprawdzić podczas licznych konkursów i zdobyć ciekawe nagrody.

W poprzedniej edycji programu progi mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” przekroczyło ponad 29 tys. dzieci i 9 tys. dorosłych. Jak będzie w tym roku? Okaże się już wiosną!

Według szacunków organizatora w ramach V edycji programu „Planeta Energii” odbyło się blisko 1,5 tys. lekcji szkolnych dotyczących prądu elektrycznego, w których wzięło udział niemal 500 nauczycieli i prawie 6 tys. uczniów z całej Polski.

Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych klas oraz nauczycieli znajduje się na stronie PlanetaEnergii.pl. Już wkrótce na stronie pojawią się też terminy i inne szczegóły dotyczące wizyt mobilnego centrum nauki w 10 miastach.

Ewa Komin