Tegoroczna akcja „Bezpieczny Kierowca” nabiera tempa. Po walentynkowym szkoleniu dla par, czas na specjalny kurs z okazji Dnia Kobiet. Akademia Bezpiecznej Jazdy zaplanowała go w dniach 7-8 marca. – Kobieto, wiemy, że jesteś „Bezpiecznym Kierowcą”! Teraz pomożemy Ci to udowodnić – mówi Piotr Starczukowski i zaprasza panie za kierownice szkoleniowych aut z Salonów Toyota Nowakowski. Podkreśla, że kobiety za kierownicą są odpowiedzialne i rozsądne, niestety poddawane są dużej presji.

Bezpieczny Kierowca

To już tradycja, że 8 marca, czyli w Dniu Kobiet organizatorzy akcji „Bezpieczny Kierowca” zapraszają przedstawicielki płci pięknej na specjalnie im dedykowane bezpłatne szkolenie.

Rozsądek, odpowiedzialność, bezpieczeństwo, czyli kobiety za kierownicą. Tak można scharakteryzować sposób prowadzenia samochodu przez kobiety. Niestety, stereotyp baby za kółkiem nie ułatwia im realizacji tej z gruntu pięknej idei. Dodatkowo kobiety mają bardzo utrudnione zadanie, bo już od wejścia i zajęcia pozycji za kierownicą zaczynają się ich problemy.

Dlaczego? Ze względu na budowę ciała, szczególnie u tych drobniejszych, niższych pań znalezienie właściwej ergonomicznej pozycji graniczy z cudem. Za kierownicą auta może usiąść ponad dwu metrowy facet i drobna półtora metrowa kobieta. W pierwszym przypadku tylko boczny słupek może przeszkadzać w widoczności, to już w drugim przypadku tych kłopotów jest znacznie więcej. Lewarek zmiany biegów jest jakby z boku i wbicie 2 biegu to nienaturalny ruch ręki do tyłu. W kierunku lusterek trzeba kręcić głowa a nie tylko skierować tam wzrok. Kierownica nawet po regulacji pozostaje blisko tułowia co krępuje ruchy. Zaciągnięcie hamulca ręcznego, który teraz znajduje się z tyłu fotela to już prawdziwa gehenna.

Często niestety mężczyźni nie zdają sobie sprawy jak ta prosta czynność – zajęcie miejsca za kierownicą jest dla pań utrudniona. Ale i same panie często nie mają tej świadomości. A z pozycją za kierownicą jest jak z budową domu – bez stabilnych fundamentów trudno postawić trwały budynek.

Tak więc bez właściwej pozycji naprawdę trudno dobrze prowadzić pojazd. Jak więc znaleźć rozwiązanie tego problemu. Niestety ale tylko podczas wybory auta. Są bowiem samochody które bardziej predysponują do ich prowadzenia kobiety i nie tylko ze względu na odpowiedni układ kierownica-pedały-fotel ale również zaopatrujące w niezbędne gadżety i ułatwienia jak podświetlane lusterka, automatyczne skrzynie biegów czy na asystentach parkowania kończąc. Z okazji dnia kobiet życzę paniom możliwości kupna takich aut, a panom więcej tolerancji dla „baby za kółkiem” – mówi Piotr Starczukowski, instruktor i inicjator akcji „Bezpieczny Kierowca”, która w tym roku świętuje jubileusz 10-lecia.

Jak podkreśla inicjator wałbrzyskich działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kobiety za kierownicą są odpowiedzialne i rozsądne, niestety poddawane są dużej presji.

„No jedź” krzyczy mężczyzna za kółkiem, a pasażer kobieta, która zaraz będzie kierowcą to słyszy. Później na drodze dźwięczy jej w uszach „NO JEDŹ”, mimo, że jedzie maksymalną dozwoloną prędkością. Dziecko w foteliku się niecierpliwi, ciągle coś chce. Miga na konsoli pomarańczowa lampka, którą mąż kazał się nie przejmować itd. Na szczęście ich rozsądek i odpowiedzialność są dominujące i cierpliwie znoszą te problemy. Dodatkowo chętnie i uważnie uczestniczą w naszych szkoleniach. To wszystko skłania do wniosku, że stwierdzenie „baba za kółkiem” powoli staje się komplementem – stwierdza Piotr Starczukowski.

Jak trafić na kurs?
Aby wziąć udział w kursie, trzeba posiadać prawo jazdy kat. „B”. Na bezpłatne doskonalenie jazdy można trafić za pośrednictwem strony internetowej bezpieczny-kierowca.pl i konkursów w lokalnych mediach. Zgłoszenia przyjmowane są do środy, 4 marca 2015r. Wyniki losowania w czwartek, 5 marca.
Szkolenie dla pań rozpocznie część teoretyczna, zaplanowana na sobotę, 7 marca o godz. 16:00. Praktyka, w podziale na grupy w niedzielę, 8 marca.

Rady dla pań

  • Nie poddawać się presji innych kierowców i pasażerów – zaufać intuicji.
  • Szkolić umiejętności za kierownicą – wyeliminować złe nawyki, poprawić komfort jazdy.
  • Przestrzegać przepisów – ich znajomość dodaje pewności.
  • W czasie jazdy nie rozpraszać się np. rozmową telefoniczną.
  • Podróżować sprawnym autem – żadnych kompromisów.

10 lat z “Bezpiecznym Kierowcą”
Kampania z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz konkurs “Bezpieczny Kierowca” to autorski program Akademii Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego. Prowadzone są równolegle i ściśle ze sobą powiązane. To pierwsze na Dolnym Śląsku długofalowe działanie, które skutecznie podnosi świadomość kierujących oraz innych uczestników ruchu w zakresie rozsądnego i ekologicznego prowadzenia pojazdów, kultury jazdy, a także udzielania pierwszej pomocy. W przedsięwzięciu każdego roku bezpłatnie bierze udział ok. 200 osób.
Przedsięwzięcie od samego początku, czyli od 2006 roku, wspierają Toyota Motor Motor Manufacturing Poland, Ronal Polska, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Salony Toyoty Jana Nowakowskiego, Automobilklub Wałbrzyski, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Wałbrzychu oraz Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu.
Dzięki zaangażowaniu tylu partnerów, każdego roku udaje się przeprowadzić prawie 6 miesięczną kampanię, w której bezpłatnie przeszkolono już blisko 2000 kierowców.

Iwona Petryla