Bezpieczny Kierowca 2015Wiele godzin praktycznych szkoleń, mnóstwo atrakcji, a także specjalna koalicja na rzecz bezpieczeństwa. To wszystko szykuje Akademia Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego w związku z jubileuszową, dziesiątą edycją kampanii społecznej i konkursu „Bezpieczny Kierowca”. Pierwszy otwarty kurs z doskonalenia techniki jazdy zaplanowany jest na sobotę, 14 lutego.

Już po raz dziesiąty w Wałbrzychu realizowana jest kampania z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, połączona z konkursem „Bezpieczny Kierowca”. To pierwsze na Dolnym Śląsku długofalowe działanie, które skutecznie podnosi świadomość kierujących oraz innych uczestników ruchu w zakresie rozsądnego i ekologicznego prowadzenia pojazdów, kultury jazdy, a także udzielania pierwszej pomocy. W przedsięwzięciu każdego roku bezpłatnie bierze udział ok. 200 osób.

Wszystkie te działania możliwe są dzięki zintegrowaniu i aktywizowaniu lokalnej społeczności i osób obdarzonych zaufaniem publicznym. Przedsięwzięcie od samego początku, czyli od 2006 roku, wspierają Toyota Motor Motor Manufacturing Poland, Ronal Polska, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Salony Toyoty Jana Nowakowskiego, Automobilklub Wałbrzyski, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Wałbrzychu oraz Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu.

Dzięki zaangażowaniu tylu partnerów, każdego roku udaje się przeprowadzić prawie 6 miesięczną kampanię, w której bezpłatnie przeszkolono już blisko 2000 kierowców.

W tym roku akcja prowadzona będzie pod hasłem „PODZIELMY SIĘ DROGĄ”.
– Zamierzamy dogłębnie zająć się trudnymi relacjami pomiędzy rowerzystami, pieszymi a kierowcami samochodów. Przybliżymy aspekty prawne, zmiany w przepisach, najniebezpieczniejsze sytuacje oraz zasady zgodnego i bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym – mówi Piotr Starczukowski, pomysłodawca i inicjator „Bezpiecznego Kierowcy”, szef Akademii Bezpiecznej Jazdy.

Szkolenia w ramach X edycji „Bezpiecznego Kierowcy” prowadzone są dwuetapowo. W akcji jak co roku udział wezmą pracownicy fabryki Toyota Motor Manufacturing Poland oraz mieszkańcy regionu. Część otwartą dla chętnych doskonalić jazdę, rozpocznie walentynkowy kurs dla par. Zaplanowano go na sobotę, 14 lutego. W ramach naboru prowadzonego w mediach i na stronie www.bezpieczny-kierowca.pl odbędą się jeszcze dwa spotkania – 7 marca dla pań i 28 marca dla panów.

Etap końcowy to Wielki Finał, zaplanowany pod Galerią „Victoria” w Wałbrzychu. Uczestnicy rywalizować będą w 5 kategoriach: Kobiety, Pracownik TMMP, Flota Firmowa, Liga Mistrzów oraz kategoria Mieszkańcy Wałbrzycha i okolic. Najlepszy z nich otrzyma tytuł „Bezpieczny Kierowca 2015”.

Kampania z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz konkurs „Bezpieczny Kierowca” to autorski program Akademii Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego. Oba działania prowadzone są równolegle i ściśle ze sobą powiązane.

Konkurs „Bezpieczny Kierowca” to cykl bezpłatnych szkoleń, których celem jest praktyczne i teoretyczne podniesienie umiejętności kierowców. Każde szkolenie kończą eliminację do Wielkiego Finału. W ostatecznej rywalizacji, zwycięzca otrzymuje tytuł „Bezpiecznego Kierowcy” roku.
Udział w akcji może wziąć każda osoba posiadająca prawo jazdy kategorii „B” po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej konkursu. Z pośród tych osób losowanie wyłania uczestników każdego szkolenia. Inną możliwością jest nabór prowadzony przez medialnych patronów akcji.

Laureaci konkursu „Bezpieczny Kierowca”
2014 – Marek Rybczyński
2013 – Anna Żabska
2012 – Marek Simkiewicz
2011 – Zbigniew Marzec
2010 – Krzysztof Wójtowicz
2009 – Dariusz Trembowski
2008 – Piotr Kotliński
2007 – Tomasz Wach
2006 – Łukasz Kozłowski

Iwona Petryla, bezpieczny-kierowca.pl