Świebodzickie pierniki czekają na jarmarkŚwiebodzice przygotowują się do wielkiego Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbędzie się na placu ratuszowym w dniach 13-17 grudnia. W dużej hali namiotowej będzie można kupić piękne ozdoby, stroiki, bombki, kartki oraz wiele innych, ciekawych artykułów, które można będzie wykorzystać chociażby na prezent pod choinkę – jak np. ręcznie robiona biżuteria.

Jednak prawdziwym przebojem może się okazać świebodzicki piernik! Piernikowe, lukrowane serca i gwiazdy, kolorowe szopki betlejemskie, wykonały ręcznie siostry ze Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame, które prowadzą w mieście Dom Pomocy Społecznej dla dzieci niepełnosprawnych. Produkcja piernikowych ozdób trwa tu pełną parą już od początku listopada, bo siostry przygotowują ciasto według starych receptur. Musi więc ono kilka tygodni poleżakować, żeby potem piernik pachniał jak należy korzeniami.

– A potem można go trzymać w pudełko cały rok, nic się nie stanie – śmieje się siostra Olga, głównodowodząca przy produkcji pierników.

Tradycja pieczenia piernika przez zgromadzenie jest bardzo długa, siostry co roku piekły piernikowe ozdoby dla dobrodziejów klasztoru. Teraz piernik będzie promował Świebodzice właśnie na jarmarku – to pomysł Wydziału Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej. Świebodziczanie będą mogli kupić sobie piernikowe ozdoby, pięknie zapakowane i opatrzone nazwą Świebodzice. To może być atrakcyjny podarunek dla rodziny lub znajomych. Ale i wielka frajda dla dzieci, bo np. piernikowa szopka w całości nadaje się do zjedzenia! Oprócz piernika siostry do jej zbudowania wykorzystują różne ciasteczka, wafle i lukier. Jednym słowem – palce lizać.