Bezpieczne piątki: Przed feriami w górachPo raz kolejny w Publicznym Gimnazjum nr 3 w Wałbrzychu odbyło się spotkanie w ramach programu profilaktycznego „Bezpieczne Piątki” przygotowanego z inicjatywy Szkolnej Formacji Obrony Cywilnej pod opieką Szczepana Dębowskiego.

Zimowy okres oraz zbliżający się czas wolny w postaci przerwy świątecznej i ferii zimowych powoduje wzrost zagrożenia wypadkami wśród młodych ludzi, lekceważących podstawowe zasady bezpieczeństwa. Jako że Wałbrzych znajduje się w obszarze górskim, gośćmi „Bezpiecznych Piątków” musieli być przedstawiciele Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Grupy Wałbrzysko – Kłodzkiej. Na spotkanie przybyli: Starszy Instruktor GOPR, Zastępca Naczelnika Grupy Regionalnej ds. Służby Górskiej Mariusz Rzepecki oraz Ratownik Grupy Regionalnej GOPR Tomasz Walusiak.

Ratownicy na wstępie prelekcji omówili specyfikę pracy ratownika GOPR oraz realizowane przez niego zadania, mające na celu niesienie pomocy osobom zagrożonym w górach, dbanie o świadomość społeczną wraz z nauką zachowania się na wysokościach i zapobiegania wypadkom.

Nie obyło się również bez praktycznego pokazu sprzętu ratowniczego, jakim dysponuje na co dzień grupa wałbrzysko-kłodzka GOPR. Należały do nich: medyczna torba ratunkowa wraz z wyposażeniem, na które składał się m. in.: Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny, worek samorozprężalny, reduktor z butlą tlenową i maską do oddychania oraz plecak medyczny z podstawowym wyposażeniem.

Istotnym urozmaiceniem spotkania było to, że uczniowie mogli praktycznie doświadczyć na swojej skórze metod i technik ratowniczych, uczestnicząc bezpośrednio w pokazie jako osoby poszkodowane.

Bartłomiej Jamuła