Dwie wałbrzyszanki laureatkami Dolnośląskiego Konkursu WolontariatuWałbrzyszanie zostali wyróżnieni i otrzymali nagrody w ramach Dolnośląskiego Konkursu Wolontariatu. To osoby, które organizowały w tym roku na przełomie czerwca i lipca po raz pierwszy w Wałbrzychu projekt Brave Kids. Projekt, który jest unikatowym wydarzeniem o zasięgu międzynarodowym, prezentujący rzadkie, ginące tradycje z całego świata. To spotkanie młodych odważnych dzieci, które mówią o tym skąd pochodzą, jakie są ich wartości, obyczaje, kultura. Brave Kids to projekt edukacyjny, który powstał w ramach międzynarodowego festiwalu kulturalnego „Brave Festiwal – Przeciwko wypędzeniu z Kultury” we Wrocławiu. W tym roku Wałbrzych gościł dzieci i młodzież z grup artystycznych z Indii, Nepalu, Zimbabwe i Iranu.

Podczas sobotniej Dolnośląskiej Gali Wolontariatu zakończył się trwający od września Dolnośląski Festiwal Wolontariatu 2014. W trakcie uroczystego wieczoru zorganizowanego w stylistyce lat 20 i 30 XX w. poznaliśmy laureatów wszystkich konkursów odbywających się w ramach Festiwalu. Dolnośląską Wolontariuszką Roku 2014 została Magdalena Sawicka, organizatorka projektu Brave Kids w Wałbrzychu. A Dolnośląską Koordynatorką Wolontariatu Roku została Katarzyna Niemierowska, która koordynowała pracę wałbrzyskich wolontariuszy z projektu Brave Kids. Natomiast wałbrzyska grupa wolontariuszy Brave Kids otrzymała specjalne wyróżnienie w kategorii Dolnośląska Grupa Wolontariacka Roku 2014. Po otrzymaniu tej specjalnej Nagrody wałbrzyscy Wolontariusze zaśpiewali wraz z Elmeldą Mashingo – koordynatorką zagranicznych liderów Brave Kids piękną piosenkę „Jambo”, która towarzyszyła im podczas Brave Kids w Wałbrzychu.

„To dla mnie wielka chwila. Ogromna radość i potwierdzenie, że to co wykonuję, organizuję i jak działam ma sens i podoba się innym, inspiruje oraz daje motywację. Jestem szczęśliwa, bo mój świat to Brave Kids. Są wokół mnie wspaniałe osoby na które mogę liczyć i mogę im ufać. Czuję dzięki temu wielką siłę” – Magdalena Sawicka

„Czuję ogromną radość, że zostałam zauważona i doceniona, ale wiem, że nagrodę tą otrzymałam dzięki wspaniałej grupie wolontariuszy, ludzi z pasją, otwartych i oddanych, ludzi pracowitych i pełnych miłości, a także dzięki zaufaniu jakim mnie obdarzyli organizatorzy projektu” – Katarzyna Niemierowska

Podczas ostatnich dni Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu we Wrocławiu były także zorganizowane warsztaty, panele dyskusyjne, spotkania studyjne, pokazy filmów. W tym ciekawym wydarzeniu wzięli udział także wałbrzyscy uczniowie z grupy wolontariuszy Brave Kids. Reprezentowali Brave Kids i Wałbrzych. To było dla nich interesujące doświadczenie i wielka przygoda. Mieli możliwość spotkania się z przedstawicielami organizacji pozarządowych z całej Polski. Nie tylko uczyli się, ale również przekazywali swoją wiedzę zdobytą podczas wałbrzyskiej edycji Brave Kids. Dodatkowo podczas pobytu we Wrocławiu zwiedzili główne biuro organizacyjne Brave Kids oraz międzynarodowy Teatr Pieśń Kozła.

„Wyjechałam na festiwal we Wrocławiu z pozytywną energią, a wróciłam do Wałbrzycha z pełnym wachlarzem opowiadań i jeszcze większym uśmiechem na ustach” – wolontariuszka Natalia Gajek.

Magdalena Sawicka dodaje jeszcze: „Tą nagrodę dedykuję wszystkim osobom związanym z Brave Kids – naszym kochanym i dzielnym dzieciakom, liderom Brave Kids z całego świata, wolontariuszom, rodzinom goszczącym, organizatorom, współpracownikom, partnerom, mojej kochanej Córce i wspaniałej Mamie, a w szczególności naszym najukochańszym 3 dziewczynkom z Tanzanii (Lea, Elika, Mariam) od których wszystko zaczęło się kilka lat temu podczas mojego pierwszego Brave Kids, kiedy zawitały do naszego domu. I zmieniło się tak, że dziś cieszę się życiem, światem”.

Brave Kids w Wałbrzychu nadal trwa. Wolontariusze spotykają się i uczestniczą w comiesięcznych warsztatach edukacyjno-rozwojowych. Podczas ostatniego takiego spotkania specjalnymi gośćmi były wolontariuszki z Portugalii i Rosji, które poprowadziły ciekawy panel dyskusyjny i opowiedziały o swoim doświadczeniu w wolontariacie międzynarodowym. Każde takie spotkanie ma swoją formułę i jest wyjątkowe.

Wałbrzyscy wolontariusze przygotowują się do kolejnej edycji Brave Kids w Wałbrzychu. Organizatorzy Brave Kids w Wałbrzychu czekają na miejsce w Starej Kopalni w którym chcą stworzyć Centrum Wielokulturowe Brave Kids i planują wiele działań społeczno-edukacyjnych, wielokulturowych i wielopokoleniowych w przyszłym roku dla mieszkańców Wałbrzycha i okolic. Jeśli ktoś z Państwa jest zainteresowany współpracą, włączeniem się do kolejnej edycji projektu i przy innych działaniach fundacji, udziałem w warsztatach dla wolontariuszy zapraszamy do kontaktu.

fundacja emu