Herb województwa dolnośląskiego
Herb województwa dolnośląskiego

Dolny Śląsk to część Polski leżąca najbliżej środka Unii Europejskiej, stanowiąca naturalną bramę dla zagranicznych inwestorów. To także województwo ogromnych kontrastów: rozwijającego się Wrocławia i bogatego zagłębia miedziowego oraz upadłego sudeckiego okręgu przemysłowego.

Dolnośląskie jest dopiero 7. województwem co do powierzchni i 5. pod względem liczby ludności, ale generuje blisko 9% produktu krajowego brutto Polski. Tylko mazowieckie, śląskie i wielkopolskie wytwarzają więcej. PKB na mieszkańca Dolnego Śląska w 2012 roku wyniosło 47 tys. zł. – wyższe było tylko w mazowieckim (czytaj: w Warszawie).

Za gospodarczym rozwojem regionu stoją dwa silniki. Będący centrum akademickim, kulturowym, przemysłowym i usługowym Wrocław oraz miedziowe zagłębie głogowsko-polkowickie, gdzie swoje huty i kopalnie ma KGHM Polska Miedź – największy komercyjny pracodawca w regionie.

Legnica to ośrodek swój dobrobyt zawdzięczający miedzi, której ceny od dekady utrzymują się na bardzo wysokich poziomach. Wałbrzych to miasto upadłe, doprowadzone do ruiny polityczną decyzją o zamknięciu całego zagłębia węglowego. Legnica jest położona na równinie tuż przy autostradzie A4 i linii kolejowej Wrocław-Berlin zapewniającą dobrą komunikację z Niemcami. Leżący z dala od głównych szlaków komunikacyjnych Wałbrzych rozrzucony jest wśród Gór Wałbrzyskich. W przeciwieństwie do zrównanego z ziemią Wrocławia oba miasta przetrwały II wojnę światową nietknięte, ale obecnie to Wałbrzych przypomina strefę zdemilitaryzowaną.

czytaj więcej na: bankier.pl