Nowe kategorie „Świdnickiego Gryfa”, konferencja, wywiad Forbesa, wyróżnienia dla „Nestorów biznesu” m. in. w taki sposób przebiegło piątkowe, 17 października, święto przedsiębiorczości w Świdnicy.

Rozpoczęło się przed południem konferencją w Sudeckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej zatytułowaną „Jak zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki” z udziałem Ryszarda Petru, wybitnego ekonomisty, przewodniczącego Towarzystwa Ekonomistów Polskich, który gościł przez cały dzień w Świdnicy. W krótkiej dyskusji prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek opowiadał o zarządzaniu miastem, jak przedsiębiorstwem.

Podczas wieczornej gali wręczono dyplomy dla „Nestorów Biznesu Lokalnego”. Z inicjatywy prezydenta Świdnicy wyróżniane są osoby, które mogą poszczycić się wieloletnim prowadzeniem na terenie Świdnicy swoich małych (mikro) przedsiębiorstw.

Do grona wyróżnionych w tym roku dołączyli:

Wanda Jarosińska, JAWAX – zakład naprawy samochodów,
Józef Lema – zakład kamieniarski,
Stefan Boczyło, STEMA – sprzedaż hurtowa mebli biurowych,
Krystyna Nogaj – kwiaciarnia,
Jerzy Markiewicz, MARCONI – ochrona mienia, przychodnia rehabilitacyjna,
Cecylia Kuźniar, GRONOSTAJ – zakład kuśnierski,
Jerzy Skonieczny, PROMET – produkcja elementów metalowych,
Ryszard Duć, DACHPOL – sprzedaż pokryć dachowych,
Mirosław Korzec, MIRAL – systemy alarmowe, ochrona mienia,
Józef Baziak, QUARTZ – zakład zegarmistrzowski,
Ryszard Nowak, DFS MOTORS – sprzedaż i zakład naprawy samochodów,
Wiesław Błaździewicz, WIELAN – branża konfekcyjna.

Podczas gali właścicieli znalazły najważniejsze nagrody gospodarcze w Świdnicy – Gryfy. Decyzję o nominacji i wyborze zwycięskich firm podejmuje kapituła, którą tworzą przedstawiciele władz miasta, laureaci poprzedniej edycji konkursu oraz przedstawiciele instytucji związanych z biznesem.

Nominowani i nagrodzeni statuetką „Świdnickiego Gryfa” (więcej o firmach: http://swidnickigryf.pl/?nominacje,62,,,2):

I. Kategoria „Sudecki produkt regionalny”:
Automobilklub Sudecki – Rajd Świdnicki KRAUSE,
Projekt podróżniczy „Busem przez świat”,
Śnieżka Invest Świebodzice – Michałki.
Głosami kapituły produktem regionalnym został Rajd Świdnicki KRAUSE – sztandarowa impreza organizowana przez klub. Rajd ma rangę mistrzostw Polski.

II. Kategoria „Dynamiczny rozwój firmy”:
K.TEAM Grzegorz Kostka,
BEST Systemy Grzewcze Mariusz Koba,
PASOL – PACO Świdnica.
Zwycięzcą tej kategorii została firma K.TEAM – warsztaty, serwisy samochodowe.

III. Kategoria „Innowacyjność”:
RST,
FASADA PLUS,
SONEL.
Statuetkę Gryfa otrzymała firma RST, która zajmuje się projektowaniem i tworzeniem systemów informatycznych.

IV. Kategoria „Firma społecznej odpowiedzialności biznesu”:
Bolesław Uryasz Skup Metali Nieżelaznych i Surowców Wtórnych,
Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich,
Leroy Merlin.
Zwycięzcą okazało się Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, które promuje lokalną przedsiębiorczość i etyczne zasady prowadzenia biznesu, prowadzi szeroko zakrojoną działalność charytatywną – jako organizacja i poprzez swoich członków, promuje wiedzę na temat historii lokalnej.

V. Kategoria „Najlepszy debiut gospodarczy”:
Dawid Franczak – ECOFIX,
Sylwia Toporkiewicz WSD OFFICE – Red Baron Hotel & Restauracja Świdnica,
Dorota Tęcza – CAKES-ISLAND.

Nagrodę w tej kategorii przyznano Dorocie Tęczy. Laureatka „Debiutu gospodarczego” produkuje okolicznościowe ciasta i torty.

VI. Nowa kategoria „Gryf bez barier”:
EZ-Medica – Centrum Medyczne Kubiaczyk E. Z.,
Świdnicka Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna „Niepełnosprawni Aktywni”,
„Dietaminka” Gabinet Dietetyczny Agnieszka Podgórska.

Nagrodę przyznano prywatnej przychodni EZ-Medica. Budynek przychodni został zaprojektowany i wybudowany jako przyjazny dla osób niepełnosprawnych (brak barier architektonicznych / podjazdy, brak progów, łazienki dostosowane dla niepełnosprawnych, winda).

VII. Nowa kategoria „Najlepsza firma transgraniczna”:
BP LUMEN Pavel Barta,
BECKOV,
MARATONSTAV.

W tej kategorii zwyciężył MARATONSTAV . To firma budowlana z 24 letnią tradycją, która wykonuje wszystkie rodzaje budownictwa, roboty ciesielskie i ślusarskie. Zajmuje się także produkcja wyrobów cukierniczych, ma własny klub sportowy.

VIII. Nowa kategoria „Wybitna osobowość pogranicza”:

W tej kategorii nagrodzono Izabelę Pacanovą – tłumaczkę języka czeskiego, mieszkankę Trutnova, zaangażowaną we współpracę z Polakami. Współpracuje m. in. z Sudecką Izbą Przemysłowo -Handlową w Świdnicy, Świdnickim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, młodzieżą, od lat pomaga przy współpracy w ramach partnerstwa miast.

O nagrodach w kategorii „Wybitna osobowość” osobiście decyduje Prezydent Świdnicy. W tym roku uhonorowano Janusza Szostka – od kwietnia 2014 r. prezesa zarządu firmy KOPEX FAMAGO w Zgorzelcu. Janusz Szostak aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i naukowym miasta, jest prezesem zarządu Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Świdnicy. Działa na rzecz wzmocnienia roli środowiska technicznego, znany ze swojej aktywności na polu wspierania działalności naukowo-technicznej i gospodarczej oraz integracji środowisk inżynieryjno-technicznych.
Wiele lat pracował jako prezes zarządu, general menager and quality director Remy Automotive Europe i Remy Automotive Poland, ELMOT-DR.

Swojego Gryfa przyznali również sami świdniczanie, głosując w kategoriach „Najlepszy pracodawcy w Świdnicy” oraz „Najlepsza obsługa klienta”. W głosowaniu na łącznie 51 firm wzięło udział 2.971 osób.

Wyniki głosowania, które wsparły media są następujące:
Za „Najlepszego pracodawcę w Świdnicy” uznano firmę Sonel. Według głosujących „Najlepszą obsługą klienta” może poszczycić się piekarnia i cukiernia państwa Marii i Leszka Ciarkowskich.

Wśród głosujących rozlosowano nagrody. Weekendowy pobyt dla dwojga w Pałacu w Wojanowie koło Jeleniej Góry, wraz z uroczystą kolacją ufundowany przez firmę „Piekarz” Marii i Leszka Ciarkowskich wygrała Anna Bartczyszyn-Ora, a tablet ipad Apple ufundowany przez prezydenta Świdnicy otrzyma Joanna Kozłowska.

Stefan Augustyn, um.swidnica.pl